Vojtěch Mašek. Režisér, scénárista, textař

A také výtvarník a skladatel, aby byl výčet jeho dovedností úplných. Dalo by se snad dokonce říct, že není uměleckého oboru, ve kterém by se Vojtěch Mašek nedokázal prosadit. Jeho doménou ale v posledních letech je a i budoucnu bude filmová režie a scenáristika. Za scénář k filmu Okupace (2021) má doma Českého lva za nejlepší scénář, za film Arvéd, ke kterému napsal scénář a sám jej také režíroval, má lví nominaci za obě zmíněné dovednosti.

Životopis Vojtěcha Maška? Muž devíti (uměleckých) řemesel

Vojtěch Mašek se narodil v roce 1977 a filmařské vzdělání získal na FAMU, obor scenáristika. Na stejné škole dnes působí jako pedagog. Do povědomí diváků se zapsal už svým debutovým příběhem Tomík z povídkového filmu Šest statečných (1999).

Autorsky se podílel také na několika kratších studentských filmech a projektech na pomezí filmu a literatury, z nichž nejznámější je patrně Recykliteratura. Za scénář k filmu Jsem větší a lepší, na kterém se autorsky podílel s D. Babanem, byl nominovaný na studentského Oscara.

Známý je i jako komiksový autor, píše dětské knihy. Za jednu z nich nazvanou Panáček, pecka, poleno, švestka a zase panáček získal prestižní cenu Bologna Ragazzi Award. Napsal scénáře ke komiksovým románům Návrat krále Šumavy, Svatá Barbora a dalším.

Svoji první nominaci na Českého lva získal Vojtěch Mašek v roce 2017 za spoluautorství scénáře historického filmu Křižáček. Zatím dosavadního vrcholu kariéry dosáhl režisér Mašek v roce 2022, kdy natočil film Arvéd, mapující životní osudy českého okultisty, hermetika a konfidenta gestapa i Státní bezpečnosti Jiřího Arvéda Smíchovského. Toho si s chutí skvěle zahrál dosud nepříliš obsazovaný herec Michal Kern.