Vlasovci, Leadbelly, Freddie Mercury a další. Televizní tipy pro 8. týden 2023

Dokumenty o osobnostech, filmy na motivy jejich životních osudů. V televizi patří k nejoblíbenějším pořadům. Přemýšlíte, na co se v 8. týdnu roku 2023 podíváte vy? Inspirujte se naším předvýběrem.

Čtvrtek 23. února 2023

Andrej Andrejevič Vlasov. V dějinách druhé světové války patří k nejkontroverznějším osobnostem vůbec. Sovětský generál, který v německém zajetí vytvořil Ruskou osvobozeneckou armádu, která bojovala po boku wehrmachtu proti Stalinovi, budí velké emoce i dnes. Kdo bylo on a kdo byli příslušníci jeho oddílů, tj. Vlasovci? Více se dozvíte v dokumentu na ČT2 od 21:15.

Na programu ČT art na vás ve čtvrtek čeká lahůdka z cyklu životopisných filmů Životy slavných – snímek Leadbelly (1976) o osudech legendárního černošského bluesmana Huddieho Ledbettera. Vysílání začíná ve 20:15.

Pátek 24. února 2023

Na ČT1 patří páteční večer už tradičně Všechnopárty Karla Šípa. Ten si tentokrát pozval hereckého barda Pavla Nového, herečku a přítelkyni kuchaře Přemysla Forejta Evu Burešovou a druhého v kategorii nákladních vozů na Rallye Dakar 2023 Martina Macíka. Všechnopárty začíná ve 21:05.

Zajímavým tipem je dokument První Gottwaldův mrtvý z cyklu Abeceda zločinů komunismu, který představí osobnost Rostislava Sochorce, který byl zatčen dva dny před Vítězným únorem a zemřel za nejasných okolností. Začátek ve 14:45 na ČT2.

Sobota 25. února 2023

Freddie Mercury, Queen a Bohemian Rhapsody nebo Fletcher Christian a Vzpoura na lodi Bounty? Snímek mapující hvězdnou kariéru legendy světového rocku začíná na TV Nova ve 20:20. Snímek mapující neméně zajímavou kariéru slavného vzbouřence a ještě slavnější lodi britského královského námořnictva začíná jen o malou chvilku dřív. Přesně v osm na Dvojce.

Neděle 26. února 2023

V neděli si nenechte utéct dva životopisné dokumenty z prostředí českého a světového filmu. Oba jsou na ČT art a oba na sebe navazují. Ve 22:00 začíná dokument Zlatá šedesátá II., který v režii M. Šulíka divákům přiblíží osobnost režiséra Jiřího Krejčíka. Hned po něm (v jedenáct večer) následuje britský dokument o jednom z největších komiků naší doby – Robinu Williamsovi, proslaveném například filmy Svět podle Garpa nebo Táta v sukních.