Zemřela irská zpěvačka Sinéad O’Connor. Bylo jí 56 let

Sinéad O’Connor. Hudební svět ji znal nejvíce jako zpěvačku hitu Nothing Compares 2 U – skladba, kterou napsal a původně nazpíval americký hudebník Prince, se v jejím podání z roku 1990 stala jedničkou hudebních žebříčků ve více než dvou desítkách zemí. Krátký sestřih, pohled namířený do kamery a nekašírované slzy – i videoklip zasáhl snad každého, kdo jej viděl.

26. července 2023 Sinéad O’Connor ve svých 56 letech zemřela, smutnou zprávu potvrdila pro média její rodina. V krátkém prohlášení stojí: „S velkým zármutkem oznamujeme odchod naší milované Sinéad,“ stojí v prohlášení. „Její rodina a přátelé jsou zdrceni a požádali o soukromí v této velmi těžké době.“

Slavná zpěvačka v diskuzi. Zdroj: Open Media Ltd. a Wikipedie.org.

Životopis Sinéad O’Connor? Roztrhala fotku papeže, rok a půl před smrtí jí zemřel syn

Sinéad O’Connor byla významnou postavou světové hudební scény. A také postavou v mnoha ohledech kontroverzní – v určitých obdobích obhajovala (veřejně) teroristickou organizaci IRA, ostře se vymezila proti katolické církvi, aby nakonec veřejně roztrhala fotku papeže Jana Pavla II. na protest proti sexuálnímu zneužívání dětí katolickými kněžími, bojkotovala Grammy…

Na druhou stranu, její kontroverznost je možné vnímat spíše jako otevřenost a svobodomyslnost, kterou se nebála projevit v době, kdy se to příliš nenosilo.

Životopis? Sinéad O’Connor se narodila 8. prosince roku 1966 v irském Dublinu. Od raného věku projevovala zájem o hudbu a svůj talent rozvíjela v prestižní Dublin’s Central Missionary College. Mimořádný úspěch ha hudebním nebi zažila Sinéad O’Connor už v roce 1987 se svým debutovým albem The Lion and the Cobra, které bylo kritiky chváleno za výrazný a autentický zvuk a které bylo nominováno na Grammy.

V roce 1990 pak nazpívala už zmíněný cover skladby Nothing Compares 2 U… a už navždy se proslavila. Jen na YouTube si videoklip písně dosud přehrála takřka půl miliarda hudebních fanoušků. Za svoji kariéru nahrála Sinéad O’Connor deset studiových alb, prakticky všechna se zapsala do dějin moderní populární hudby.

Sinéad O’Connor byla celkem čtyřikrát vdaná, jedno z manželství ale nevydrželo ani tři týdny. V roce 2018 se zpěvačka rozhodla konvertovat k islámu, přitom si změnila jméno na Shuhada‘ Sadaqat.

V lednu 2022 zasáhla Sinéad O’Connor obrovská životní tragédie – ve věku 17 let zemřel její sedmnáctiletý syn Shane. O necelých 18 měsíců odešla do hudebního nebe i sama zpěvačka. A nám nezbývá než si postesknout – Nothing Compares 2 U…