Mickey Rourke: Angel Heart, Homeboy a Wrestler slaví šedesátku

Philip Andre Rourke. Známější je coby Mickey Rourke. Americký herec, scénárista a také profesionální boxer. 16. září (2012) oslaví americký bouřlivák významné životní jubileum – šedesátiny.

Rodák z amerického Schenectady se na filmovém plátně poprvé objevil v roce 1979, když si zahrál ve válečném snímku 1941 režiséra Stevena Spielberga. Slávu mu přinesl snímek 9 a 1/2 týdne z roku 1986, ve kterém si zahrál po boku přitažlivé Kim Basinger. V roce 1987 si zahrál v kultovním mysteriozním thrilleru z padesátých let Angel Heart, v roce 1988 si pak zahrál ve snímku podle vlastního scénáře – Homeboy, příběh boxera, který je za zenitem své slávy a hledá cestu dál, se stal na dlouhou dobu posledním úspěšným filmem osobitého herce.

Smyslná orchidej, snímek z roku 1989, znemanal pro Mickey Rourka na dlouho ústup ze slávy. U diváků sice zcela nepropadl, u kritiky ano – nominace na Zlatou Malinu (opak Oscarů) toho byla jasným důkazem.  Mickey Rourke dalších několik let prožil na horské dráze drog a alkoholu – v roce 1994 byl dokonce zatčen.

V dalších letech si Mickey Rourke zahrál po boku Sylvestra Stalloneho ve filmu Sejměte Cartera (2000) či ve snímcích Bez návratu (1998), Pokušení zabít (1996) a dalších – žádný snímek ale nedokázal znovu nastartovat Rourkeovu hereckou kariéru. Až přišel rok 2008 a film Wrestler, ve kterém si Rourke zahrál roli vysloužilého zápasníka, který po infarktu odešel do wrestlerského důchodu. Vypjatý psychologický snímek a Mickey Rourke s obličejem poznamenaným dlouholetou drogovou závislostí – právě Wrestler znamenal návrat Mickey Rourka na hollywoodské výsluní.

16. září 2012 se bývalý profesionální boxer a herecký idol přinejmenším jedné generace žen Mickey Rourke dožívá šedesátky. Blahopřejeme.