Libuše Šafránková. Popelka

Libuše Šafránková, česká filmová, televizní a divadelní herečka, manželka herce Josefa Abrháma a starší sestra Herečky Miroslavy Šafránkové, se narodila 7. června roku 1953 ve Šlapanicích u Brna.

Herectví láká Libuši Šafránkovou, podobně jako její mladší sestru, od dětství – ochotnicky hraje v divadle, dochází do mnoha dramatickým kroužků, nakonec studuje (a dostuduje) brněnskou konzervatoř. Ještě během studií hrála Libuše na scéně Mahenova divadla v Brně Julii ve Shakespearově slavné tragédii Romeo a Julie, v roce 1971 poprvé (a zdaleka ne naposledy) zazářila ve filmu, když si ji jako Barunku do svého televizního filmu Babička, natočeného na motivy knihy Boženy Němcové, vybral režisér Antonín Moskalyk.

V roce 1972 se stává Libuše Šafránková členkou divadelního souboru Činoherního klubu, na jehož scéně pak setrvá až do roku 1992. Během svého angažmá pohostinsky účinkuje i na dalších divadelních scénách, včetně té, které pro divadelního herce znamená nejvyšší cíl – Národního divadla v Praze.

Ve filmu sedmdesátých let 20. století ztvárňuje Libuše Šafránková především princezny, vše přitom začíná v roce 1973, kdy hraje titulní roli ve slavné a dnes už legendární filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku. V sedmdesátých letech se Libuše Šafránková potkává na filmovém plátně s mladší sestrou Miroslavou, obě hrají v adaptaci pohádky Hanse Christiana Andersena Malá mořská víla.

V osmdesátých letech Libuše Šafránková rolím princezen odrůstá a dostává šanci ukázat svůj talent v mnoha komediálně laděných filmových i televizních snímcích, často hraje po boku svého manžela, herce Josefa Abrháma. Viděli jsme ji například v komedii Vesnička má středisková režiséra Jiřího Menzela (1985), ve Svěrákově Koljovi (1996) a především v Obecné škole (1991), s Jiřinou Bohdalovou byla k viděni v Nesmrtelné tetě, velkou tragikomickou roli dostala ve filmové adaptaci románu Michala Viewegha Báječná léta pod psa (1996).

Za své herecké umění je Libuše Šafránková oceněna Českým lvem, získává jej za roli Kláry ve filmu Jana Svěráka Kolja, za Báječná léta pod psa byla na Českého lva nominována. v roce 2007 obdržela Libuše Šafránková na MFF Zlín Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež, v roce 2008 pak vyhrála anketu České televize „Hvězda mého srdce“ o nejoblíbenější herečku a herce Česka.

Filmová ocenění přitom Šafránková sbírá už od samotného začátku své herecké kariéry – za Tři oříšky pro Popelku dostává Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon, v roce 1976 pak dostává Cenu Svazu dramatických umělců za roli princezny v Malé mořské víle

Herečka Libuše Šafránková je od roku 1976 vdaná za herce Josefa Abrháma (ten kvůli ní opustil zpěvačku Naďu Urbánkovou), v roce 1977 se pak manželům narodil syn Josef, dnes známý filmový a televizní dokumentarista.

Libuše Šafránková, jedna z nejoblíbenějších českých hereček posledního půlstoletí, žemřela 9. června 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *