Milena Dvorská. Maruška z pohádky Sůl nad zlato

Milena Dvorská se narodila 7. září 1938 v Prostějově a na prknech co znamenají svět se objevovala už jako dítě. Původně se Milena Dvorská chtěla stát zdravotní sestřičkou, do podvědomí diváků se však zapsala rolí princezny Marušky z legendární filmové pohádky Byl jednou jeden král (1954), kam si ji vybral Jan Werich, když v Prostějově hostoval s estrádním programem.

Další velká role Mileny Dvorské byla v komedii Anděl na horách (1955), kde hrála po boku Jaroslava Marvana. Během natáčení se Milena Dvorská potkala s Vlastou Fabianovou, která jí pomohla s přípravou na přijímací zkoušky ke studiu na herectví. Milena Dvorská vystudovala DAMU v roce 1960.

Umělecký životopis Mileny Dvorské? Po dokončení fakulty působila Milena Dvorská v Divadle E. F. Buriana, kde hrála bezmála třicet let. Malou přestávku si uděla v letech 1970 – 1972 v Divadle za Branou. Za zmínku stojí hry Tři sestry, Racek, Ach, ten Platonov, Král Lear, Sen noci svatojánské, R.U.R, Žebrácká opera nebo Meteor. Milena Dvorská získala dvakrát cenu Českého literárního fondu, za svá vystoupení v představeních Špinavé ruce a Racek.

Během 70. let se stala Milena Dvorská vyhledávanou televizní herečkou především v roli obětavých maminek, jmenujme například Pan Tau (1970), kde zářil Oto Šimánek, Třicet případů Majora Zemana (1975) nebo Zkoušky z dospěIosti (1979).

V 80. a 90. letech jsme Milenu Dvorskou mohli vidět v legendárních komediích, například Jára Cimrman, ležící spící (1983), Vesničko má, středisková (1985), Chlapci a chlapi (1988), Holčičky na život a na smrt (1996) nebo Kamenný most, za který byla Milena Dvorská nominována na cenu Českého lva.

Po zániku Divadla E. F. Buriana Milena Dvorská přijala nabídku k hostování v obnoveném Divadle Za branou. Několik dalších let byla bez stálého angažmá, až koncem 90. let začala pravidelně hostovat v Divadle Na Fidlovačce a účinkovala také v zájezdových představeních Divadelní společnosti Háta. Před kamerou si ji můžeme připomenout v pohádkách Z pekla štěstí 1, 2 (1999, 2001) a v seriálech Ulice (2005) nebo Letiště (2006). Naposledy si Milena Dvorská zahrála ve filmu Ať žijí rytíři (2009).

Za zmínku stojí připomenout také práci Mileny Dvorské pro rozhlas, kde našla uplatnění v řadě inscenací a dabing, svůj hlas propůjčila Milena Dvorská například italské hvězdě Claudii Cardinale.

Od roku 1972 byla Milena Dvorská manželkou Josefa Krause, s nímž vychovávala dvě děti. S dcerou Lucií se neviděla skoro dvacet let. Nejstarší vnučka vyhledala svoji babičku Milenu Dvorskou krátce před její smrtí.

Milena Dvorská zemřela náhle 22. prosince 2009 v Praze.