Martin Pecina: Ministr vnitra i Ropák roku

Martin Pecina. Stal se jedním z nejviditelnějších členů úřednické vlády Jiří Rusnoka, která vede Českou republiku z popudu prezidenta Miloše Zemana od července 2013, jako ministr vnitra musí řešit například složitý rébus jménem policejní prezident, kdy na tomto postu ve stejné době působí dva muži – Martin Červíček a Petr Lessy.

V politice není žádným nováčkem, prošel ODS, jako nestraník byl zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD, z té nakonec zamířil za Milošem Zemanem do SPOZ. Ani ve vládě nesedí poprvé – poprvé jako ministr vnitra působil v úřednické vládě Jana Fischera v letech 2009-2010.

Martin Pecina se narodil, držitel titulů Ing. a MBA, politik a manažer, se narodil 9. července roku 1968 v Českém Těšíně. Po maturitě na střední průmyslové škole v Karviné (1986) vystudoval strojní fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, poté se několik let živil jako programátor, první větší manažerskou pozici pak získal ve firmě Hutní projekt Frýdek-Místek, kde se nakonec stal v roce 1999 generálním ředitelem.

Ve státní správě zaznamenáme Martina Pecinu poprvé výrazněji v roce 2003, kdy se stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro oblast nerostných surovin – za svoji práci byl odměněn ekologickými iniciativami titulem Ropák roku 2004.

V roce 2005 Martin Pecina povýšil a stal se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V souvislosti s tímto postem Martin Pecina vystoupil z ČSSD.

V roce jmenoval předseda úřednické vlády Jan Fischer Martina Pecinu ministrem vnitra. V parlamentních volbách pak Martin Pecina kandidoval do poslanecké sněmovny za ČSSD – uspěl, ale pro neshody s novým vedením strany se rozhodl nakonec v březnu 2011 mandátu vzdát.

V lednu 2013 se Martin Pecina rozloučil i se sociální demokracií a stal se členem strany Miloše Zemana (SPOZ), za kterou v říjnových předčasných volbách neúspěšně kandidoval do poslanecké sněmovny.