Otto Šimánek. Životopis pána s buřinkou

Němý muž v perfektně padnoucím obleku s bílou květinou v klopě, deštníkem a nepostradatelnou buřinkou. Tak si pamatuje Otto Šimánka několik generací dětí, které okouzlil jako kouzelný pan Tau ve stejnojmenném televizním seriálu. Taky si pamatujete na pohyb jeho prstů, kterým proměňoval svoji buřinku v kouzelnou?

Otto Šimánek ale nebyl hercí jedné role, byť pan Tau jej proslavil asi nejvíce. Vystupoval v divadle, byl výborný mim, zahrál si v mnoha známých filmech všech žánrů. Ve všech měl přitom, na rozdíl od pana Tau, dovoleno mluvit.

Životopis Otto Šimánka? Narodil se na pultu lékárny, byl geniálním mimem, proslavil jej pan Tau

Otto Šimánek se narodil 28. dubna roku 1925 v Třešti na Vysočině – na svět přišel nečekaně na pultu tehdejší třešťské lékárny. Rodné město na něj nikdy nezapomnělo, v parku poblíž domu, kde se narodil, stojí od roku 2011 jeho dřevěná socha. Tatínek Otto Šimánka pocházel z kovářské rodiny, maminka byla dcerou hajného – herecké ambice nebo zkušenost neměl ani jeden z nich.

Rodina zpočátku žila v obci Stajiště nedaleko Jihlavy, v hájence, která stojí dodnes. Kolem roku 1930 se pak Šimánkovi přestěhovali do Prahy. Tady se Otto za války vyučil v Tesle elektromechanikem. Během učení přitom dělal svoje první herecké krůčky. Zatím jen ochotnicky na scéně Dělnické besedy.

Divadelní kariéra? Jako Největší z pierotů byl nepřekonatelný

Po válce se Otto Šimánek dostal do Divadla 5. května. Tady se potkal s Jindřichem Plachtou – se souborem herecké legendy pak nějaký čas kočoval po vlastech českých. Herecké vzdělání Otto Šimánek nikdy nezískal, přesto postupně prošel několika divadelními scénami.

Byl členem souboru Divadla pracujících ve Zlíně (1947-54) a Státního divadla v Ostravě, nakonec v roce 1958 zakotvil v Městských divadlech pražských. Tady setrval až do konce své divadelní kariéry v roce 1990.

Na prknech, která znamenají svět, ztvárnil Otto Šimánek mnoho nezapomenutelných rolí, nejvíce se proslavil jako Jean Deburau v dramatizaci Kožíkova románu Největší z pierotů. Jako mim se dokonale dokázal vcítit do duše mima. Na jevišti se objevil v desítkách rolí.

Na stříbrném plátně se Otto Šimánek objevil poprvé ještě jako herec zlínského divadla. Postupně se objevil v desítkách českých filmů, jmenujme jen několik za všechny – Dařbuján a Pandrhola, Světáci, Smrt si říká Engelchen, Mladé víno, Zítra ráno vstanu a opařím se čajem… Posledním snímkem, ve které si zahrál, byl Pan Tau z roku 1989. Postava, které jej proslavila u mnoha generací dětí, byla jeho filmovou derniérou.

Pan Tau byl životní rolí Otto Šimánka ve filmu i televizi. Seriál scénáristy Oty Hofmana a režiséra Jindřicha Poláka o panáčkovi s kouzelnou buřinkou neodmyslitelně patří ke zlatému fondu české kinematografie pro děti.

Otto Šimánek byl dvakrát ženatý, s první manželkou Hermínou (zemřela na rakovinu) měl dceru. Na rakovinu (střev) zemřel i on. Stalo se tak 8. května roku 1992 v Praze. Přičarovat sám sobě zdraví kouzelnou buřinkou bohužel nezvládl.