Neymar. Nejtalentovanější fotbalista světa

Celým jménem Neymar da Silva Santos Júnior či krátce Neymar se narodil 5. února 1992 v Mogi das Cruzes v Brazílii, je brazilský fotbalista. V roce 2003 začal hrát za Santos FC. V sedmnácti již podepsal plnou profesionální smlouvu se Santos FC. Ve své první sezóně dal 14 gólů v 48 zápasech. Stal se nejlepším hráčem a nejlepším střelcem v roce 2010.

V anketě Fotbalista roku Jižní Ameriky obsadil v roce 2010 třetí místo za Andrésem D’Alessandrem a Juanem Sebastiánem Verónem, v letech 2011-2012 získal již první příčku. V roce 2011 také vyhrál cenu FIFA Puskás Award o nejhezčí gól roku. Díky svému stylu hraní je Neymar srovnánán s Lionelem Messim a brazilskou legendou Pelém.

26. května 2013 podepsal Neymar pětiletou smlouvu se španělským velkoklubem FC Barcelona (zvažoval ještě nabídku z Realu Madrid). Klub Santos souhlasil s jeho předčasným odchodem (Neymar měl platnou smlouvu do roku 2014). S Barcelonou postoupil ze základní skupiny H do vyřazovacích bojů Ligy mistrů 2013-2014, katalánský tým v ní obsadil první místo. Byl to Neymarův premiérový hattrick v dresu Barcelony a zároveň se prvně střelecky prosadil v evropské Lize mistrů.

Neymar si zahrál v Konfederačním poháru FIFA 2013 v Brazílii. Brazílie porazila všechny soupeře (Japonsko, Itálii, Mexiko i Španělsko). Získal zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje.

Hraje jako útočník ve španělském ligovém klubu FC Barcelona a v brazilském národním týmu.

Neymar se účastní Mistrovství světa 2014 v Brazílii. V úvodním utkání proti Chorvatsku (výhra 3:1) vstřelil 2 góly.