Zemřel Eli Wallach, Calvera ze Sedmi statečných

Odešla další z legend stříbrného plátna, muž, který ač je držitelem prestižních cen Tony a Emmy, proslul ponejvíce coby bandita Calvera ze slavného snímku Sedm statečných. Eli Wallach zemřel 24. června ve věku 98 let.

Eli Wallach se narodil jako potokem polské židovské rodiny v newyorském Brooklynu 7. prosince roku 1915. Ještě předtím než se stal hercem z povolání vystudoval vysokou školu, má titul z pedagogické části City College of New York. Herectví se Eli Wallach věnoval už jako patnáctiletý, kdy začal účinkovat v různých amatérských souborech v domovském Brooklynu, po návratu z bojišť druhé světové války, kterou strávil na západní frontě ve Francii, se v roce 1945 poprvé objevuje na Broadwayi. Tady v roce 1951 Eli Wallach získal svoji první velkou hereckou cenu – za roli v dramatu Tetovaná růže Tennessee Williamse získal ocenění Tony Award.

Na filmovém plátně se Eli Wallach poprvé objevil v roce 1956, kdy si zahrál ve filmu Baby Doll, za který byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Nejznámější rolí Eli Wallacha je dodnes bezesporu vůdce banditů Calvera ve slavném snímku Sedm statečných z roku 1960, tato postava zastínila i další Wallachova westernového hrdinu, postavu Tuca z filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966).

V roce 1967 získal Eli Wallach prestižní ocenění Emmy za roli v televizním filmu Máky jsou také květy, nakonec obdržel i vysněného Oscara, a to za celoživotní přínos filmu při příležitosti svých 95. narozenin.

24. června 2014 Eli Wallach zemřel. Bylo mu 98 let.