Nora Roberts: Červená knihovna i J. D. Robb (životopis)

[adsenseyu1]

Nora Roberts (vlastním jménem Eleanor Marie Robertson), americká spisovatelka mnoha tváří, autorka romantických ság pro ženy i napínavých detektivních příběhů (ty píše pod jménem J. D. Robb, další knihy píše pod pseudonymy Jill March či Sara Hardesty) se narodila 10. října roku 1950 v Silver Springs v americkém státě Maryland jako nejmladší z pěti sourozenců (má čtyři bratry).

Co se týče vzdělání, Nora Roberts absolvovala katolickou školu, poté vystudovala  Montgomery Blair High School, kde také potkala svého prvního manžela Ronald Aufdem-Brinke, se kterým se vzali v roce 1968, ihned po střední škole. Rodina se přestěhovala do Keedysville v Marylandu, Nora zůstala v domácnosti se syny Danem a Jasonem.

Psát se Nora Roberts pokoušela od mládí, pro  životní dráhu spisovatelky z povolání se definitivně rozhodla na konci sedmdesátých let, když předtím krátce pracovala jako právní sekretářka. Její první rukopisy jsou nakladateli odmítnuty, první knihou, kterou berou nakladatelé na milost (konkrétně nakladatelství Silhouette v roce 1981) je Irský plnokrevník.

V roce 1983 se první manželství Nory Roberts rozpadlo, v roce 1985 se pak vdává podruhé, jejím manželem se stává Bruce Wilder, tesař, kterého si najala, aby jí postavil domácí knihovnu. S trochou nadsázky se dá říct, že jeden z příběhů, o kterých tak ráda píše, se stal skutečností.

Nora Roberts se drží zásady, že pokud chce být spisovatel úspěšný a chce si svojí tvorbou vydělat, musí mít disciplínu. Sama píše každý den osm hodin, a to i když je na dovolené. Vždy se soustředí pouze na jeden konkrétní příběh, další musí stranou. Snad díky této disciplíně a schopnosti zcela se soustředit na jeden konkrétní příběh je Nora Roberts schopna psát jak velmi úspěšné romantické příběhy, tak čtenáři ceněné detektivky. Že je její práce opravdu úspěšní, potvrzuje i fakt, že v roce 1997 byla z plagiátorství jejích knih obviněna a usvědčena další velká hvězda americké romantické literatury Janet Dailey.

V Česku vydává knihy Nory Roberts několik nakladatelství – Alpress, česká pobočka nakladatelství Harlequin a Columbus, její knihy, napsané pod pseudonymem J. D. Robb vydává ještě také nakladatelství Metafora.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *