Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla (životopis)

Tomáš Sedláček, český ekonom, vysokoškolský pedagog,  v minulosti též poradce exprezidenta Václava Havla a od roku 2009 člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). se narodil 23. ledna roku 1977 v Roudnici nad Labem.

Po gymnáziu Tomáš Sedláček vystudoval teoretickou ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, za diplomovou práci o etice a ekonomii obdržel prestižní Hlávkovu cenu.

V roce 2001 se Tomáš Sedláček stal ekonomickým poradcem exprezidenta České republiky Václava Havla (spolupracuje s ním do roku 2003), v lednu 2004 se stává poradcem sociálnědemokratického ministra financí Bohuslava Sobotky, v jehož týmu se do roku 2005 podílel na daňové reformě a hledání cest ke snižování schodku rozpočtu.

V roce 2006 Tomáš Sedláček státní sektor opouští a stává se hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB, ve stejném roce získává stipendium na  Yale University ve Spojených státech, která ho zároveň ve své výroční zprávě zařadila mezi pětici nadějných mladých ekonomů.

V roce 2009 má Tomáš Sedláček velkou šanci stát se historicky nejmladším českým ministrem financí, když mu Jiří Čunek nabídne možnost kandidovat na tento post, kde měl vystřídat Miroslava Kalouska, nakonec ale do ministerského křesla nezamíří. Na ekonomiku státu přesto vliv získá, když si jej premiér Mirek Topolánek vybere do expertní skupiny Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Do povědomí nejširší veřejnosti se Tomáš Sedláček dostal především jako autor mírně kontroverzní ekonomické příručky, kterou pod názvem Ekonomie dobra a zla vydalo v roce 2009 nakladatelství 66. pole. Kniha byla vydána už v několika dotiscích a stále patří k nejprodávanějším knihám českého knižního trhu vůbec. V současné době (duben 2012) vydává ve stejném nakladatelství svoji druhou knihu Soumrak homo economicus, kde prostřednictvím dialogu s ekonomem Davidem Orellem odhalují nedostatky současné ekonomické doktríny západní společnosti.

Tomáš Sedláček je ženatý a má syna Kristiána.