Oleksander Usyk. Po vítězství nad Furym se stal boxerskou legendou

Olexander Usyk, ukrajinský boxer, jehož jméno se teď bude všude a hodně skloňovat. Plným právem – po vítězství nad Tysonem Furym, teď už bývalým šampionem boxerské organizace WBC, se stal šampionem těžké váhy všech čtyř hlavních boxerských organizací – WBA, WBO, IBF a WBC.

Usyk se tak zařadil vedle několika boxerských legend, kterým se podařil stejně husarský kousek v různých váhových kategoriích. K titulu amatérského mistra světa a olympijského vítěze z Londýna tak přidal další zářez do historie boxu.

Životopis Oleksandera Usyka? Rodák z Ukrajiny začínal s fotbalem

Oleksandr Oleksandrovyč Usyk, ukrajinský boxerský šampion, se narodil 17. ledna 1987 v Simferopolu na Ukrajině v rodině vojáka, který prošel peklem války po sovětské invazi do Afghanistánu. Ze tří sourozenců byl ten nejstarší.

Oleksander Usyk a sportovní dráha? Začínal jako fotbalista, fotbal trénoval do svých 15 let. V tomto věku (v roce 2002) se rozhodl zkusit štěstí v boxerském ringu, zároveň začal studovat na Lvovské státní univerzitě tělesné kultury.

Že je box pro Oleksandra Usyka tím správným sportem se ukázalo už v začátcích jeho amatérské kariéry – už v roce 2008 se stal v Liverpoolu mistrem Evropy v polotěžké váze, o rok později po přestupu do těžké váhy byl bronzový na mistrovství světa v italském Miláně. V Baku v roce 2011 pak už mistrovství světa v boxu v těžké váze vyhrál, v roce 2012 vyhrál ve stejné váhové kategorii olympijské zlato.

V roce 2013 se Oleksander Usyk stal boxerským profesionálem. Rychle si vybudoval reputac v ringu, jeho úspěchy v cruiserweight divizi byly vskutku velkolepé – získal tituly WBA, WBC, IBF a WBO, a v roce 2018 dosáhl titulu nediskutabilního šampiona cruiserweightu. Jeho jedinečná kombinace rychlosti, agility a technické dovednosti mu umožnila dominovat ve své váhové kategorii a postoupit do těžké váhy.

Do té Oleksander Usyk přešel v roce 2019. Rychle získal uznání porážkami zkušených soupeřů a v roce 2021 zdolal Anthonyho Joshuu, čímž získal tituly WBA, IBF a WBO v těžké váze. Jeho schopnost adaptovat se na nové výzvy v těžší váhové kategorii přitahuje pozornost fanoušků a expertů po celém světě.

V květnu 2024 se Oleksander Usyk zařadil mezi legendy, když v Rijádu v bitvě o boxerský titul organizace WBC v těžké váze porazil dosavadního šampiona Tysona Furyho na body. Tímto výkonem se stal držitelem pásů všech hlavních boxerských organizací,

Osobní život Oleksandra Usyka? Je ženatý, s manželkou vychovávají tři děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *