Osmany Laffita. Módní návrhář

Osmany Laffita (celým jménem Osmany Rodriguez Laffita), kubánský módní návrhář, který žije a pracuje v Praze, se narodil v roce 1965 v Havaně na Kubě v rodině důstojníka kubánské armády, matka pracovala v diplomacii.

Také Osmanyho teta je na Kubě velmi známá a populární – Celina Gonzales je označována za královnu kubánské lidové hudby. Když je Osmanymu jedenáct, rodiče se rozvádějí, Osmany zůstal s matkou.

Mladý Osmany Laffita vystudoval malířství na prestižní havanské umělecké akademii San Alejandro, poté krátce pracoval jako redaktor jednoho z kubánských módních časopisů, V roce 1987 se Osmany Laffita na matčino přání vydal na zkušenou do tehdejšího socialistického Československa.

Měl studovat pražskou konzervatoř, ale škola mu nepřinášela uspokojení, živil se tedy v mnohých dělnických profesích.

Po listopadu roku 1989, kdy v Československu došlo k obnovení demokracie, se Osmany Laffata rozhodl, že zůstane v Praze, na komunistický ostrov „svobody“ se mu nechtělo.

Zpočátku úspěch nepřicházel, na začátku devadesátých let ale nakonec získává práci v nově vznikají modelingové agentuře Milady Karasové. Jeho věhlas roste, ozývají se nadnárodní módní koncerny, Osmany Laffita získává módní ostruhy u značek jako Versace či Kenzo.

V roce 1999 začíná Osmany Laffita navrhovat módu pod svojí vlastní značkou, velkou oporu v začátcích má ve svém životním partnerovi Guyovi (Osmany se otevřeně hlásí k homosexuální komunitě). Jako módní návrhář pracoval a pracuje Laffita pro mnoho slavných jmen – jeho modely nosí Ivana Trump, Dagmar Havlová a další osobnosti světové i tuzemské společnosti. Pro návrh kostýmů (celkem 140 modelů) si jej pro výpravu Belliniho opery Norma vybralo pražské Národní divadlo.

V současné době patří Osmany Laffita mezi nejznámější osobnosti módního průmyslu v České republice, španělský módní časopis Vogue En Español ho označil za nejlepšího módního návrháře.

V poslední době zaujal Osmany Laffita veřejnost účastí v bulvární reality show televize Nova Výměna manželek, které se zůčastnil se svým partnerem.