Jackie Chan? Konec kariéry akčního hrdiny

Jackie Chan včera (pátek 18. května 2012) oznámil na filmovém festivalu v Cannes novinářům agentury AP, že jeho nejnovější akční snímek, nazvaný Čínský zvěrokruh (anglicky Chinese Zodiac, premiéru bude mít v prosinci 2012) je zároveň jeho posledním vystoupením na poli filmového akčního hrdiny.

Životopis

Jackie Chan (vlastním jménem Čchan Kchung-Sang) se narodil 7. dubna roku 1954 v Hongkongu. Výjimečný byl od narození, především jeho váha po narození byla úctyhodná, Jackie Chan vážil přes pět kilogramů. Jeho rodiče pracovali na francouzském konzulátu, otec jako kuchař, matka jako služebná. V roce 1961 pak rodina odchází (otec tam získal místo) do Austrálie, Jackie Chan vyrůstá ve městě Canberra.

Své výjimečné pohybové nadání (je výborný akrobat, kaskadér, mistr bojových umění), ale také herecké a pěvecké nadání Jackie Chan celých deset let rozvíjel na Čínské dramatické akademii.

Na filmovém plátně se Jackie Chan objevoval už jako osmiletý, jako filmový kaskadér se poprvé objevil v letech 1972 a 1973 ve filmech Drak přichází a Pěst plná hněvu, v nichž nebyl představitelem hlavního hrdiny nikdo menší než Bruce Lee. Jackie Chan v této době používá umělecké jméno Chen Yuen Long.

Jackie Chan – filmy? V dalších letech se Jackie snaží prorazit jako herec, ale nedaří se mu, teprve mezinárodní úspěch filmu Škola hada mu zajistil pozornost Hollywoodu, kde prorazil s akčním snímkem Rachot v Bronxu. Další známé filmy, v nichž roli hlavního hrdiny ztvárnil Jackie Chan? Série Křižovatka smrti 1 až 3, Tenkrát na východě, Tuxedo, Agent z Hongkongu a další a další.

Čínský zvěrokruh? Nejnovětší film připravoval Jackie Chan celých sedm let. Je autorem scénáře, film sám režíroval a koordinoval práci kaskadérů. Sám říká, že „Čínský zvěrokruh je jeho nejdůležitější film kariéry“ a považuje jej za důstojnou tečkou za svojí dlouholetou kariérou akčního hrdiny.

Podle svých slov ale Jackie Chan s herectvím nekončí, osmapadesátiletý herec se chce věnovat pouze oprostit od nálepky akčního hrdiny. Jeho hereckými vzory do budoucna jsou prý například Robert de Niro či Clint Eastwood.