Patrik Banga. Novinář, spisovatel, bloger a aktivista

Banga… také vám to jméno něco říká? Určitě ano, a pokud ne v souvislosti s novinářem, blogerem, romským aktivistou a autorem knížky Skutečná cesta ven Patrikem Bangou, tak v souvislosti s jeho bratrem určitě.

Tím totiž není nikdo jiný než zpěvák a rapper Radek Banga, známější spíš pod přezdívkou Gipsy. Koneckonců, oba bratři (dvojčata) stáli za vznikem ve své době velmi populárního hudebního projektu Gipsy.cz. Ten v roce 2006 získal ocenění Anděl v kategorii Objev roku. O rok později bratři Bangové dosáhli ještě většího úspěchu. Gipsy.cz jako první tuzemská kapela vystoupila na legendárním festivalu v Glastonbury.

Kdo je Patrik Banga? Svůj životopis představil v autobiografii Skutečná cesta ven

Patrik Banga je rodák z pražského Žižkova, na svět přišel 27. března roku 1982 v rodině Júlia a Anny Bangových. V rodině byly ještě další tři děti, z nich nejznámější je docela jistě Radek, zpěvák známý jako Gipsy. Umělecké vlohy zdědil patrně po svém prastrýci, kterým byl slovenský romský spisovatel a básník Dezider Banga.

V době války v bývalé Jugoslávii se Patrik podílel na přepravě humanitární pomoci balkánským Romům, vyhnaným Albánci z Kosova do Černé Hory. Z této cesty v roce 1999 také jsou jeho první články pro média. V roce 2007 se pak stal zaměstnancem zpravodajského serveru iDnes.cz, kde pracuje jako administrátor tamější blogové komunity.

Z on-line zpravodajství na na dva roky odskočil do České televize, kde působil jako reportér domácí redakce a točil reportáže do pořadu 168 hodin.

Jako hudebník se Patrik proslavil v kapele, kterou spoluzaložil se svým bratrem – Gipsy.cz byly ve své době doslova zjevem na české hudební scéně.  Už od roku 1996 spolu hráli ve skupině Syndrom Snopp. Výborně hraje nejen na kytaru, ale i baskytaru a klávesy.

V posledních letech Patrik Banga vyměnil kytaru za klávesnici počítače, v roce 2022 vydal svoji literární prvotinu debut Skutečná cesta ven. Drsný příběh o vyrůstání romského chlapce na pražském Žižkově pokřtili v pražské Knihovně Václava Havla spisovatel Jáchym Topol či režisér Nabarveného ptáčete Václav Marhoul. Kniha byla nominována na cenu Magnesia litera v kategorii debut.

Osobní život? Patrik Banga je ženatý, s manželkou vychovávají tři děti.