Ralph Fiennes. Filmový Lord Voldemort

Ralph Fiennes. Kritici i filmoví fanoušci jej považují za jednoho z nejvýznamnějších a nejuznávanějších herců své generace. Jeho kariéra zahrnuje řadu významných filmových a divadelních rolí.

Jeho první výraznou rolí byla postava nacistického zločince Amona Leopold Götha ve filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga, za kterou byl nominován na cenu BAFTA za nejlepšího herecký výkon ve vedlejší roli. Milovníci filmu jej ale mají nesmazatelně spojeného s filmovou sérií o kouzelnickém učni Harry Potterovi spisovatelky Joanne Rowlingové, kde ztvárnil Lorda Voldemorta, hlavní zápornou roli.

Životopis Ralpha Fiennese? Příbuzný anglických králů umí dokonale zahrát zločince

Ralph Fiennes pochází z umělecké rodiny, jeho matkou je spisovatelka Jennifer Lash, otcem farmář a fotograf Mark Fiennes. Narodil se dva dny před Štědrým dnem – 22. prosince 1962 ve městě Ipswich v Anglii. Rodiče chtěli velkou rodinu a měli ji – Ralph je nejstarším ze šesti dětí.

Zajímavá je i jeho rodová spřízněnost s anglickou šlechtou. Jeho bratrancem z osmého kolene je Karel III., současný král Spojeného království, mezi jeho vzdálené předky patří i anglický král Jakub II. Stuart.

Jako herec začal Ralph Fiennes svoji kariéru na prknech, která znamenají svět, po studiu na Královské akademii dramatického umění se stal členem souboru Královského národního divadla (1987), později pak hrál v Royal Shakespeare Company.

Na stříbrném plátně Ralph Fiennes debutoval v roce 1990, když si zahrál hlavní roli v životopisném snímku Dangerous Man: Lawrence After Arabia. V roce 1992 debutoval na stříbrném plátně filmem Bouřlivé výšiny. Ralph Fiennes se dosud objevil ve více než 70 filmech a televizních seriálech.

Herecký Oscar se mu zatím vyhýbá, dvě nominace už ale má

K jeho nejznámějším rolím patří Lord Voldemort v sérii filmů o Harrym Potterovi, Amon Leopold Göth ve filmu Schindlerův seznam, za kterého byl poprvé nominován na Oscara, hrabě László de Almássy ve slavném Anglickém pacientovi (druhá nominace na Oscara) nebo sériový vrah Francis Dolarhyde ve snímku Červený drak.

Ralph Fiennes stojí často nejen před kamerou, nýbrž i za ní – zatím režíroval několik filmů, například snímky Coriolanus nebo Vášeň mezi řádky. A přestože je aktivní především ve filmu, stále vystupuje i na divadle – zahrál si v mnoha divadelních kusech na Broadwayi a v West Endu. Za ztvárnění Hamleta obdržel divadelni cenu Tony pro rok 1995, v roce 2001 obdržel cenu Williama Shakespeara.

Ralph Fiennes je držitelem řady dalších ocenění, včetně cen BAFTA, Emmy a Tony. Na Oscara stále čeká.