Jan Nedbal. Adam z pohádky Krakonošovo tajemství

Na svůj věk toho zažil už docela dost. Byl zdravotním bratrem (v televizi i ve skutečnosti), stal se milencem Boženy Němcové, zahrál si na divadle v alternaci s Vojtou Kotkem mladého Jana Wericha… a také si zahrál jednu z hlavních rolí v nové pohádce Krakonošovo tajemství, která vrací na plátna kin jednu z nejoblíbenějších večerníčkovských postav – Krakonoše.

Životopis Jana Nedbala? Mluví se o něm jako o největším hereckém talentu své generace

Herec Jan Nedbal se narodil 26. září 1990 v Děčíně do neherecké rodiny. V Děčíně vychodil základní školu, tady také vystudoval střední zdravotnickou školu, obor praktická sestra. V oboru se ale příliš neohřál, po maturitě se dostal na pražskou DAMU, kde pod vedením Petry Tejnorové vystudoval alternativní a loutkové herectví.

Alternativně pak začala i jeho herecká kariéra – nenastoupil do žádného z tuzemských divadel, odešel na několik let do Norska, kde hrál v divadle Transiteatret-Bergen. Po návratu do Česka začal Jan Nedbal hostovat v Národním divadle, v roce 2019 se stal členem souboru Divadla J. K. Tyla.

Ve filmu Jan Nedbal debutoval v roce 2020, kdy si zahrál malou roli ve slovenském snímku Zpráva režiséra Petera Bebjaka. Objevil se i v několika dalších filmových počinech, v roce 2022 si pak zahrál postavu Adama ve filmové pohádce Krakonošovo tajemství, kterou v premiéře uvedla Česká televize 25. prosince. Jeho filmovou partnerkou byla další nadějná tvář českého filmu – Leona Skleničková.

Výrazně více příležitostí zatím dostal Jan Nedbal na televizní obrazovce. Byl obsazen do malých rolí v seriálech Inspektor Max či Specialisté, své zdravotnické vzdělání využil v seriálu Sestřičky, kde si zahrál zdravotního bratra Lukáše Hartmana.

Diváky a divačky Jan Nedbal zaujal i postavou Václava Bolemíra Nebeského, milence hlavní hrdinky v televizní minisérii Božena (o spisovatelce Boženě Němcové). Na rok 2023 je plánováno uvedení snímku Bratři, ve kterém Jan Nedbal hraje postavu Ctirada Mašína.