Pelé. Nejlepší fotbalista 20. století

Diego Maradona, Bobby Charlton, Josef Masopust, Eusébio, Franz Beckenbauer… je mnoho těch, kdo by (a právem) mohli být označeni za nejlepšího fotbalistu 20. století. Jedno jméno se ční nade všemi – jméno Pelé. Brazilský fotbalista se stal doslova fenoménem.

Ikona brazilského a světového fotbalu Pelé byl prvním fotbalistou, který získal tři tituly mistra světa. Byl také prvním mužem fotbalových trávníků, který v soutěžních zápasech vstřelil více než 1 000 gólů. O jeho výjimečnosti vypovídá už přezdívka „O Rei“ (česky „Král“), která vystihuje jeho nezpochybnitelné místo v historii fotbalu.

Životopis Pelého? Fotbal je jeho osudem

Pelé se narodil jako Edson Arantes do Nascimento 23. října 1940 v jedné z chudinských čtvrtí brazilského města Três Corações. Křestní jméno mu rodiče dali prý na počest vynálezce žárovky Thomasu Alvovi Edisonovi – narodil se totiž právě v době, kdy byla do města zavedena elektřina. Pelé byl nejstarší ze čtyř dětí, měl ještě dva bratry a sestru.

Fotbal učaroval Pelému prakticky od narození. Jinak to ani nešlo, i jeho otec Joao Ramos do Nascimento hrál jako Dondinho profesionálně za jeden z místních klubů. Alespoň tedy do doby, než si zranil koleno a musel svoji kariéru předčasně ukončit a živit se jako sanitář.

Pelé vyrůstal v chudých poměrech (jeho matka Celeste Arantesová pracovala jako posluhovačka), a možná i proto získal fotbalovou přezdívku, která jej později proslavila po celém světě. Fotbal hrál s obyčejným hadrákem – a prý zkomolenina portugalského slova pelada (hadrák) dala vzniknout jménu Pelé.

Pelého fotbalová kariéra začala v rodném městě, kde nastupoval za klub Atletico de Baurú. Na doporučení Waldemara de Brito, účastníka mistrovství světa 1934, se pak Pelého fotbalové umění rozhodli vyzkoušet ve slavném Santos FC. Do Sao Paula se Pelé vydal v roce 1956, krátce na to podepsal svoji první profesionální smlouvu.

Klubu Santos FC zůstal Pelé věrný téměř celou svoji kariéru, nikdy neodešel, tak jako spousta dalších brazilských hvězd, hrát do Evropy. V dresu Santosu debutoval Pelé 7. září 1956 – v zápase proti Corinthians, který skončil 7:1, vstřelil jeden gól.

Rok poté už se stal Pelé poprvé nejlepším střelcem brazilské ligy – postupně pak se Santos FC dokázal šestkrát vyhrát brazilskou ligu, dvakrát Pohár osvoboditelů (jihoamerická obdoba evropské Ligy mistrů) a jednou Interkontinentální pohár.

V roce 1975 se Pelé, který rok předtím ohlásil konec kariéry, stal hráčem New York Cosmos, klubu nově vznikající severoamerické fotbalové ligy. Především díky němu si získal fotbal v USA té doby obrovskou popularitu. V týmu odehrál Pelé dvě sezóny, odešel poté, co New York Cosmos vyhráli ligu.

Pelé v reprezentačním dresu? S kanárky se třikrát dočkal titul mistra světa

Jeho mimořádný talent slavil úspěchy i v reprezentaci, byť jeho debut v dresu kanárků v roce 1957 skončil prohrou (s Argentinou). Už o rok později nastoupil Pelé jako nejmladší hráč historie za Brazílii na mistrovství světa ve Švédsku. Brazilci se stali mistry světa, sám Pelé dal ve finále dva góly.

Druhý titul mistra světa získal Pelé hned na dalším šampionátu, kde Brazílie porazila ve finále tým Československa. Konečně třetí zlato si Pelé vykopal na mistrovství světa 197O v Mexiku. Rok po něm svoji reprezentační kariéru ukončil.

Po skončení fotbalové kariéru si Pelé zahrál několikrát ve filmu, byl krátce brazilským ministrem sportu, v roce 1994 se stal vyslancem dobré vůle UNESCO a podílel se na řadě charitativních projektů. V roce 1978 Pelé obdržel Mezinárodní cenu míru.

Pelé byl dvakrát ženatý, s Rosemeri Rose Cholbiovou (1966 až 1978) a s psycholožkou a zpěvačkou Assírií Lemosovou (1994 až 2010), s oběma ženami má pět (manželských) dětí.

V roce 2022 se legendární král světového fotbalu léči s rakovinou, bohužel zprávy z nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulu hovoří o tom, že jeho tělo již nereaguje na léčbu.