Karel Vágner. Hudebník, který mohl být atletickým šampionem

Ano, mohl. Stejně jako mohl být fotbalistou, který by se třeba v bělehradském finále mistrovství Evropy postavil jako poslední na penaltu místo Antonína Panenky. Známý hudebník, skladatel, kapelník a podnikatel byl totiž už od dětství nadaným sportovcem. Kdo ví, jak by se zapsal do historie, kdyby nepřišlo těžké zranění ruky a jeho sen o tyčkařské kariéře nevzal za své.

Životopis Karla Vágnera? Tři manželky, šest dětí a setkání se smrtí tváří v tvář

Karel Vágner se narodil 22. března 1942 v Praze v Kbelích do rodiny se čtyřmi dětmi. Jeho otec byl námořníkem, dnes je po něm pojmenována jedna z kbelských ulic, kde má i pamětní desku.

V pražských Kbelích Karel Vágner vyrostl, v nedalekých Čakovicích pak po vyučení nástrojářem pracoval v podniku Veltechna. Právě tady se mu stal těžký úraz, při kterém mu levé zápěstí pochroumala rámová pila.

Zranění bylo natolik vážné, že mu znemožnilo dobře rozjetou sportovní kariéru. Do té doby Karel Vágner chytal první dorosteneckou ligu, byl i výborným skokanem o tyči. Poranění mu ale dál vrcholově sportovat nedovolilo.

Konec sportovní kariéry? Přišla druhá vášeň – pro kontrabas

Na něj Karel Vágner začal hrát na vojně. Hrál výborně, po vojně pak jeho kroky vedly na Státní konzervatoř. Po ní začal vystupovat s tehdy známými skupinami, nakonec se stal členem orchestru Karla Duby. S ním se v roce 1968 Vágner vydal na turné po Sovětském svazu a Mongolsku.

Začínat se mělo v druhé jmenované zemi, nicméně, nezačalo – 21. srpna 1968 se při výletě zřítil autobus s hudebníky do hluboké rokle. Zemřelo šest členů orchestru, Karel Vágner s poraněnou páteří vypadl okénkem a přežil.

Hudební kariéra Karla Vágnera? Do dějin české populární hudby se zapsal především jako kapelník, s jehož hudebním tělesem spojili svá jména Hana Zagorová, Petr Kotvald nebo Stanislav Hložek. Pro ně napsal i řadu úspěšných hitů – Holky z naší školky, Hej mistře basu, Duhová víla… to je jen několik z nich.

Karel Vágner je také autorem filmové hudby. Tu napsal například ke komediální trilogii režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody…

Do třetice – Karel Vágner je i úspěšným hudebním podnikatelem, založil vydavatelství Multisonic a vlastní nahrávací studio.

Osobní život Karla Vágnera je stejně bohatý jako jeho hudební kariéra

Je potřetí ženatý, jeho poslední manželkou je Katina Papadopulosová. Karel Vágner je otcem šesti dětí, z nichž některé jdou úspěšně v jeho stopách. Josef, Anna a Barbora účinkují v muzikálech, Jakub Vágner se známý popularizátor sportovního rybářství.