Nicholas Winton. Hrdina bez patosu

Nicolas Winton. Nenápadný a skromný muž, jenž bral svoje hrdinství jako samozřejmost a téměř padesát let o něm nikomu neřekl. Teprve když jej v roce 1988 BBC ve svém vysílání „konfrontovala“ s židovskými dětmi, které v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa, strhla se lavina zájmu o jeho osobu.

Nicolas Winton v roce 2007. Zdroj: cs:User:Li-sung, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

O deset let později mu český prezident Václav Havel propůjčil řád T. G. Masaryka. V roce 2002 jej britská královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu – z Nicolase Wintona se stal Sir Nicholas Winton. V den jeho 105 narozenin mu pak prezident Miloš Zeman udělil nejvyšší české vyznamenání – Řád bílého lva.

Životopis Nicholase Wintona? Nenápadného hrdinu poznal svět až v roce 1988

Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně do rodiny německo-židovského původu. Jeho skutečné jméno bylo Nicholas Wertheim, ale rodina si později změnila příjmení na Winton, aby se lépe integrovala do britské společnosti. Vzdělání? NIcolas vystudoval Stowe School a následně začal pracovat v bankovnictví – dlouhá léta strávil v bankách v Německu, kde měla rodina příbuzné, později, když se k moci dostal Adolf Hitler, se rozhodl k návratu na ostrovy.

Za války pracoval Nicolas Winton jako administrativní pracovník pro královské letectvo, poté se opět vrátil k práci v bankovnictví. Teprve v roce 1988 se pak začala psát úplně nová kapitola jeho života – kapitola, která jej světu představila jako zachránce 699 židovských dětí, které by jinak skončily ve vyhlazovacích táborech.

Vše začala v prosinci 1938, kdy tehdy devětadvacetiletý Winton přicestoval do Prahy. Přijel sem na pozvání svého přítele Martina Blakea, který ho upozornil na zoufalou situaci československých Židů po Mnichovské dohodě. Nicolas Winton neváhal a ihned začal organizovat evakuaci dětí do bezpečí.

Jeho úsilí bylo heroické. Ve Velké Británii zřídil organizaci pro podporu žádostí o přijetí dětí a sháněl peníze, aby mohl financovat jejich transport. Největší výzvou přitom bylo přesvědčit britskou vládu, aby vydala víza těmto ohroženým dětem. Nicolas Winton nakonec zorganizoval osm vlakových souprav, které odjely z Prahy do Londýna a zachránily 669 dětí. Většina z nich pak už nikdy neviděla své rodiče a rodiny, které skončily ve vyhlazovacích táborech.

První vlak, který vezl pouhých 20 dětí, se vydal na cestu 14. března 1939. Poslední byl vypraven 1. září 1939, v den vypuknutí druhé světové války. Bohužel, do Británie už nedojel – byl zastaven a vrácen, z 250 dětí pak přežila holocaust jen hrstka.

Jeho účast na záchraně židovských dětí byla odhalena náhodou

Až do roku 1988 zůstala Wintonova role v této záchranné operaci téměř neznámá. Jeho skromnost a sklon k mlčení o svých činech byly pro něho typické. Vše se změnilo díky jeho manželce, která objevila album s fotografiemi a jmény zachráněných dětí. To vedlo k nezapomenutelnému momentu v britské televizní show BBC „That’s Life!“, kam byl Winton pozván do pořadu, aniž by byl informován o skutečném důvodu.

V průběhu show mu moderátorka Esther Rantzen položila otázku, zda poznává někoho v publiku. Když se dozvěděl, že v publiku jsou prakticky jen jím zachráněné děti, přemohlo jej dojetí. Další příběh už znáte – dočkal se zasloženého ocenění ve Velké Británii, v České republice i jinde ve světě. Jen Nobelova cena, byť byl nominován, mu souzena nebyla.

Nicolas Winton zemřel ve věku 106 let 1. července roku 2015.

V roce 2023 vznikl film Jeden život, ve kterém postavu Nicolase Wintona ztvárnil Anthony Hopkins.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *