Roger Federer. Švýcarský Express

Roger Federer, švýcarský tenista (jeden z nejúspěšnějších hráčů tenisové historie vůbec, sedminásobný vítěz Wimbledonu a druhý tenista v historii bílého sportu (prvním byl švédský tenista Mats Wilander), který dokázal v jedné sezóně vyhrát tři turnaje Grand Slamu, se narodil 8. srpna 1981 ve švýcarské Basileji v rodině Roberta a Lynetty Federerových.

Tenisu se Federer věnuje od prvních krůčků – jako tříletý poprvé drží tenisovou raketu v ruce, soustavně se tenisu začíná věnovat ještě v předškolním věku, jako šestiletý. Kromě tenisu se věnuje závodně i fotbalu, tenis získává definitivní přednost v roce 1993.

První výrazný tenisový úspěch Federer zaznamenává v roce 1995, kdy se stává národním šampionem Švýcarska a kdy začíná trénovat ve Swiss National Tennis Center v Ecublens.

O rok později vstupuje Federer na mezinárodní tenisovou scénu (juniorský okruh ITF). V roce 1998 Roger Federer vyhrává Federer wimbledonskou juniorku a záskává prestižní Orange Bowl, poté již vstupuje do světa profesionální tenisu – zúčastňuje se prvních turnajů okruhu ATP.

V roce 2000 se Roger Federer účastní olympijských her v Sydney, kde končí na čvrtém místě, ve stejném roce se také probojuje do finále dvou turnajů série ATP, a to v rodné Basileji a Marseille.

Prvního vítězství na okruhu ATP se Federer dočká o rok později, když zvítězí na turnaji v italském Miláně, výrazně se též uvede v Davis Cupu, především díky jeho vítězstvím Švýcaři senzačně poráží tým USA. Rok 2001 je také posledním rokem, kdy není Roger v první desítce žebříčku ATP (končí třináctý).

Další dva roky jsou ve znamení Federerova postupu žebříčkem vzhůru (v roce 2003 poprvé získává wimbledonský titul), od roku 2004 pak Federer patří mezi největší esa současného tenisu – stává se mužem číslo jedna žebříčku ATP, vyhrává tři Grand Slamy ze čtyř, získává celkem 11 turnajových vítězství.

Od roku 2004 Roger Federer vládne světovému tenisu – jeho prohry jsou překvapením, jeho zápasy bývají chápány jako předem jasné. Roger Federer je unikum – šest titulů z Wimbledonu, patnáct titulů z turnajů Grand Slam (jako šestý hráč tenisové historie má titul ze všech turnajů Grand Slamu), nejdelší čas, strávený na pozici světové tenisové jedničky, v historii (237 týdnů bez přestávky) – to je Roger Federer, tenista, který toho má zcela jistě ještě hodně co říci.

Co se týče soukromé sféry, Roger Federer, fenomenální švýcarský pravoruký tenista, mající přezdívky jako švýcarský Express či  Shredderer, je ženatý s bývalou tenistkou (Čechošvýcarkou) Monikou Vavrinecovou a je otcem dvou dětí (dvojčat).