Felipe Massa. Podruhé narozen

Měli jste někdy takové štěstí, že vás napadlo, že jste se podruhé narodili? Felipe Massa, pilot F1 ze stáje Ferrari, se podruhé narodil 25. července při kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska formule 1 – v rychlosti přes 200 km/h jej zasáhla do hlavy pružina, která se uvolnila z vozu Rubense Barrichella, jedoucího před ním.

Zlomenina spodiny lebeční, možné poškození očního nervu, tržná rána v obličeji, těžký otřes mozku – to je výsledek srážky Massovy přilby (resp jejího hledí) s pružinou o váze několika desítek dekagramů. Zcela jistě při každém tréninku, každé kvalifikaci a každém závodě, z monopostů F1 něco odpadne – přítlačná křídla či kola jsou vidět, pružiny či šrouby nebezpečně poletují vzduchem bez toho, aby si jich někdo z tribun všiml.

To, že si najdou cíl v podobě nejslabšího místa na přilbě jezdce formule jedna, to je ale skutečně obrovská náhoda – kdyby Massa jel trochu rychleji-pomaleji, v jen minimálně odlišné stopě, nemuselo se stát nic, pružina by si namísto svých patnácti minut slávy odskákala někam do písku v únikové zóně kolem trati a nic by se nestalo.

Ale Massa byl,  jak se říká, ve špatné chvíli na špatném místě. Ale podle posledních zpráv se zdá, že bude v pořádku a že se do kokpitu závodního vozu vrátí. Na pružinu ze soupeřova vozu ale bude určitě vzpomínat ještě hodně dlouho. Člověk se nerodí podruhé donekonečna.