Salman Rushdie, autor Satanských veršů, vydává autobiografii

Brit s indicko-muslimskými kořeny. Laureát Bookerovy ceny (za rok 1981 za román Děti půlnoci), autor, který se zapsal do povědomí i nečtenářské veřejnosti ponejvíce knihou Satanské verše (1988), za který na něj tehdejší nejvyšší íránský duchovní ájatolláh Rúholláh Chomejní uvalil fatvu (nábožensky motivovaný trest smrti).

V těchto dnech vydává Salman Rushdie své paměti, kniha jejímž autorem je Rushdieho alter ego Joseph Anton (pod tímto jménem Rushdie v době největších hrozeb smrti na začátku devadesátých let vystupoval) vychází v americkém nakladatelství Random House.

Kniha, nesoucí název Joseph Anton: Paměti, představuje na 663 stranách devět let, které Salman Rushdie strávil pod dozorem bezpečnostních složek. Autor se vyznává z přání vést obyčejný všední život, například hrát si se synem v parku nebo si svobodně dojít do kina. Na každém kroku mohla číhat smrt.  Rushdie přežil, a to nejen fyzicky, nýbrž i duševně, a i nadále se věnoval profesi spisovatele.

Vyjdou Rushdieho paměti také česky? Ano, 11. října bude kniha k dispozici i českým čtenářům, v rámci tzv. Velkého knižního čtvrtku ji vydává nakladatelství Argo.

Mimochodem, fatva Salmana Rushdieho nekončí – tento týden (polovina září 2012) ji potvrdil nástupce Chomejního ajatolláh Alí Chameneí, který zvýšil odměnu za spisovatelovu smrt na 3,3 milionu dolarů.