Šárka Strachová

Šárka Strachová (za svobodna Záhrobská), je česká reprezentantka v alpském lyžování. Narodila se 11. února 1985. Šárka Strachová se specializuje především na obří slalom a slalom, v němž v roce 2007 získala titul mistryně světa. Na Zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru získala ve slalomu bronz. V letech 2009 a 2010 byla Šárka Strachová vyhlášena Královnou bílé stopy (nejlepší lyžař České republiky). Její starší bratr Petr Záhrobský je rovněž bývalým českým reprezentantem ve sjezdovém lyžování.

K lyžování Šárku přivedl její otec Petr Záhrobský už ve dvou letech a také ji trénoval. V sedmnácti letech poprvé závodila ve Světovém poháru a pod otcovým vedením získala kompletní sadu medailí z mistrovství světa (bronz ze Santa Cateriny 2005, zlato z Are 2007 a stříbro z Val d’Isere 2009).

Od roku 2009 Šárka Záhrobská změnila trenéra (údajně ji otec při trénincích přetěžoval) za Antonína Stracha, později navázala spolupráci s Pavlem Šťastným, sjezdařským trenérem se zkušenostmi z USA a Kanady. V roce 2012 ale spolupráci se Šťastným předčasně ukončila, neboť byla nespokojená s výsledky.

13. dubna 2013 se v Radotíně Šárka Záhrobská provdala za svého přítele Antonína Stracha a změnila příjmení na Strachová.

Na Zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her 2014 v Soči se stala vlajkonoškou české výpravy.