Ondřej Synek: Stříbrný skifař z olympiády v Londýně

Ondřej Synek, český veslař (skifař), mistr světa z roku 2010 a stříbrný z olympijských her v Londýně 2012, se narodil 13. října roku 1982 v Brandýse nad Labem, kde také s veslováním ve 13 letech začínal – prý proto, aby shodil nadbytečná kila.

V roce 1999 začal Ondřej trénovat v Dukle Praha, kde si jej vzal na starost trenér Milan Doleček st., o rok později se pak Ondřej Synek zúčastnil první velké mezinárodní soutěže – na mistrovství světa juniorů v Záhřebu skončil ve dvojskifu na druhém místě.

O rok později zažil první velké úspěchy v závodech dospělých – na mistrovství světa v Miláně skončil ve dvojskifu na třetím místě a byl celkově první v hodnocení Světového poháru (také ve dvojskifu).

V roce 2005 začal jezdit Ondřej Synek sám a hned v první sezóně se stal vítězem Světového poháru (vítězství pak zopakoval ještě v letech 2007, 2008 a 2010), na mistrovství světa 2005 a 2006 skončil bronzový, o rok později pak nejlepší český skifař posledních let získal na MS v Poznani stříbrnou medaili a s osmou pak dokonce zvítězil.

Ve stejném roce (2007) Ondřej Synek také zvítězil v prestižní anketě Veslař roku (podruhé vyhrál v roce 2010).

Na olympijských hrách v Pekingu 2008 skončil Ondřej Synek na skifu stříbrný.

Největších úspěchů ve skifu zatím Ondřej Synek dosáhl na mistrovství Evropy a světa v roce 2010 – na obou sportovních kláních zaslouženě zvítězil.

Na olympijských hrách v Londýně patřil Ondřej Synek k velkým favoritům, ve skifu nakonec získal stříbrnou medaili, když jej porazil pouze pětinásobný světový šampion Mahé Drysdale z Nového Zélandu.