Šárka Strachová. Sjezdařka

Šárka Strachová (za svobodna Záhrobská), česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování,  mistryně světa 2007 ve slalomu a třetí z olympijských her 2010 ve stejné disciplíně, se narodila 11. února 1985 v Benecku. Starší bratr, křestním jménem také Petr, byl úspěšným sjezdovým lyžařem také, aktivní kariéru ukončil v roce 2011.

Šárka Strachová a lyžování? Na lyžích poprvé stála ve dvou letech, od prvních krůčků na sněhu ji vedl otec Petr. Usilovný trénink brzy přinesl ovoce, Šárka se od svých jedenácti pravidelně zúčastňovala série žákovských závodů v Rakousku, v roce 2000 pak poprvé zazářila ve své nejlepší disciplíně – vyhrála neoficiální mistrovství světa žáků Trofeo Topolino v Itálii.

Od roku 2000 začala Šárka Strachová závodit mezi dospělými, nejprve na závodech kategorie FIS, na startu Světového poháru se objevila poprvé jako sedmnáctiletá v roce 2002 v italském Sestriere. Uvedla se parádně, ve slalomu skončila na pátém místě.

První velkou „dospělou“ medaili vybojovala Šárka Strachová v roce 2005, na mistrovství světa v Bormiu skončila ve „svém“ slalomu na třetím místě. V kombinaci byla pátá, v obřích slalomu jí patřilo desáté místo. Od dva roky později na mistrovství světa ve švédském Åre pak Šárka překvapila celý sjezdařský svět – dvaadvacetiletá slalomářka z České republiky vyhrála slalom a získala zlatou medaili!

Na dalším světovém šampionátu věřila v obhajobu, ve Val d’Isere skončila nakonec druhá. Opět ale dokázala, že ve slalomu patří k nejlepším sjezdařkám světa. A dokázala to i o rok později, když na zimních olympijských hrách ve Vancouveru získala na slalomářské trati další medaili – patřil jí olympijský bronz.

Ještě před mistrovstvím světa ve Val d’Isere začaly na veřejnost prosakovat informace, že vztah otce a dcery Záhrobských prochází vleklou krizí, sama Strachová tyto informace v roce 2011 potvrdila, když uvedla, že otec ji často fyzicky přetěžoval, což vedlo ke zdravotním problémům s klouby a páteří.

Ještě pořád v roce 2009 Šárka Strachová otce coby trenéra opustila, zůstal ale jejím manažerem. Ale ani vztah manažer-závodnice nefungoval, šlo, jako ostatně vždy, pokud jsou do obchodního vztahu zataženy vztahy rodinné, o peníze, o příjny, které měl otec dceři podle jejích slov zatajovat.

V roce 2010 se nakonec Šárka Záhrobská s otcem rozešla docela, jejím trenérem se stal Pavel Šťastný. Po fiasku na mistrovství světa 2011, kde skončila na 12. místě, se Šárka v březnu 2012 rozhodla spolupráci s trenérem Šťastným ukončit, za svého nového kouče si v květnu zvolila rakouského lyžařského experta Klause Mayrhofera.

V červenci 2012 pak lyžařskou veřejnost jako blesk zasáhla zpráva, že Šárka Strachová byla hospitalizována v nemocnici, kde se podrobuje sérii neurologických vyšetření, několik dnů byla dokonce v umělém spánku. Příčinou potíží může být cysta nebo nádor na mozku, vše nakonec dobře dopadlo.

Na zimních olympijských hrách v Soči v Rusku bojuje Šárka Strachová o některou z medailí hned v několika disciplínách.