Sergej Šojgu. Putinův ministr obrany

Sergej Šojgu? V hierarchii Kremlu společně se Sergejem Lavrovem jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Vladimíra Putina. A také jeden z nejloajálnějších. Podle průzkumů veřejného mínění jej mnozí Rusové dokonce vidí jako Putinova nástupce.

Sergej Šojgu. Jeho životopis je pestrý

Sergej Kužugetovič Šojgu, armádní generál a Hrdina Ruské federace, se narodil 21. května 1955 ve městě Čadan na sovětském Dálném východě – v republice Tuva na hranicích s Mongolskem. Otec byl tuvinské národnosti, matka pocházela z Ukrajiny. Na kariéru měl našlápnuto prakticky od narození. Jeho otec patřil k nejmocnějším členům místní komunistické strany.

Po vysokoškolských studiích (Sergej Šojgu vystudoval stavařinu v Krasnojarsku) pracoval jako stavbyvedoucí po celém Sovětském svazu. Jeho hvězda pak začala vycházet v roce 1988 – to byl rok, kdy Sergej Šojgu vstoupil do komunistické strany.

O dva roky později se Šojgu stěhuje do Moskvy. Tady se brzy stal šéfem sboru ruských záchranářů. To už po rozpadu Sovětského svazu. V této době Šojgu několikrát významně, a to i za pomoci svého sboru, který spíše než záchranáře připomínal paravojenské jednotky, podpořil prezidenta Borise Jelcina.

Oblíbenec Jelcina i Putina je v ministerských funkcích už téměř 30 let

Na začátku své vlády Boris Jelcin čelil pokusům skalních komunistů o jeho svržení a Šojgu, jehož otec se s Jelcinem dlouho přátelil, mu pomohl udržet se v Kremlu.

Za odměnu byl jmenován ministrem pro výjimečné situace, na tomto postu působil až do roku 2012. Poté se po epizodním působení jako moskevský gubernátor stal ministrem obrany.

Pomozte Ukrajině

To už byl ale prezidentem Vladimir Putin. Ten dává svému ministru obrany volné ruce při jeho reformě armády. Jeho důvěru má i v únoru 2022, kdy ruská armáda zahájila invazi do sousední Ukrajiny. Stejnou důvěru měl i při dalších akcích ruské armády. Především při anexi Krymu v roce 2014 nebo záchraně režimu Bašára Asada v Sýrii o rok později.

Soukromí si Sergej Šojgu velmi ostře chrání, jediný rozhovor za svého působení na ministerstvu obrany poskytl v roce 2019 deníku Moskovskij Komsomolec.

V současnosti je Sergej Šojgu na vrcholu moci a je považován za nejvážnější nástupce Vladimíra Putina na postu prezidenta Ruské federace.