Tereza Balonová. Zpěvačka s kytarou v ruce

Tereza Balonová? V sedmácti vyhrála Portu a dnes ji její obecenstvo nezná jinak než s kytarou v ruce. Když ale začala v šesti letech chodit do „lidušky“, vybírala mezi třemi nástroji. Dudy jí byly rozmluveny, bicí ji už tehdy přišly příliš náročné na přepravu… za to kytara jí dokonale přirostla k rukám. Pro nás všechny je to jen dobře.

Životopis Terezy Balonové?

Narodila se 17. října 2000 v Praze a ještě jako předškolačka začala hrát na kytaru v Základní umělecké škole Taussigova na Praze 8. Ve škole ji vedli ke klasice, doma se poslouchal rock – Tereza do sebe vstřebala obojí. Odtud i její osobitý hudební styl, při kterém si vystačí jen s kytarou a looperem.

Ve třinácti letech pak Tereza Balonová poprvé vystupuje před větším publikem – účastní se dětské Porty… a vyhrává ji. O čtyři roky je na Portě znovu a znovu vyhrává. Ale už mezi dospělými. Mezi interprety v Lesním divadle v Řevnicích u Prahy neměla při 52. ročníku legendární přehlídky folkových muzikantů konkurenci.

Na Portě se Tereza potkala s kapelou Jelen. Slovo dalo slovo, po Portě 2018 poté společně odjeli šňůru devíti velkých koncertů po Česku. To samé se pak odehrálo i o rok později. V roce 2018 Tereze také vychází první EP album nazvané Zhasni den. Jeho úspěch ji přesvědčí, že hudba je pro ni to pravé. Volejbal, který byl do té doby jejím druhým velkým koníčkem, musel ustoupit do pozadí.

Kromě Jelena vystupuje Tereza Balonová i s dalšími známými kapelami a hudebníky. Účinkovala například na koncertech skupiny Divokej Bill, zahrála si s Davidem Kollerem. S Michalem Horákem nazpívala píseň V toleranci, další duet (K nezkrocení) si zazpívala s Alešem Petrželou.