Silvio Berlusconi: Půjde bývalý italský premiér do vězení?

Byl nejdéle sloužícím poválečným předsedou vlády v Itálii. Přežil mnoho skandálů, stal se jedním z nejsilnějších mediálních magnátů v Evropě.  Silvio Berlusconi. 26. října 2012 jej italský soud poslal na 4 roky do vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset.

Životopis

Silvio Berlusconi se narodil 29. září roku 1936 v Miláně, kde také vystudoval práva a kde v roce 1961 založil stavební firmu, která pak získala významné zakázky na výstavbu severního předměstí.  Už tato zakázka byla kritizována Berlusconiho odpůrci jako zmanipulovaná (zkorumpovaná).

Silvio Berlusconi se stal známým především coby jeden z nejbohatších mužů v Itálii – jeho majetek je odhadován na cca 12 milionů dolarů, mezi jeho největší firmy patří mediální kolos Mediaset (právě tato firma stojí za jeho nynějšími problémy), vlastníci desítky celoplošných i regionálních televizních kanálů po celé Itálii.

Krom televizního vysílání ovládá Berlusconi také velkou část italského tisku, v roce 1986 se pak rozhodl část svých prostředků vložil do fotbalu, když se stal předsedou fotbalového klubu AC Milán.

Do politiky Silvio Berlusconi vstoupil na začátku devadesátých let, v roce 1994 pak poprvé usedl do křesla italského premiéra, když vyhrál volby v čele vlastní politické strany Forza Italia. Z postu předsedy vlády odešel až v roce 2006, když jej ve volbách předběhl Romano Prodi, hned dva roky poté se opět do premiérského křesla vrátil, aby definitivně odešel v polovině listopadu 2011.

Doba vlády Silvia Berlusconiho je spojena s mnoha skandály a kauzami – stačí vzpomenout na aféru s nezletilou tanečnicí Ruby (tzv. Ruby, zlodějka srdcí), aféru s fotografiemi polonahého premiéra České republiky Mirka Topolánka, který byl Berlusconiho hostem atd. Na Berlusconim ulpěla také mnohá podezření z korupce a daňových úniků – jeden (Mediaset) jej po letech dohnal.