Skyfall aneb víte, kdo je vlastně James Bond, agent 007?

Šarmantní, okouzlující, muž, který neprohrává. James Bond, agent 007. Do českých kin právě přichází zatím poslední bondovka v titulní roli s Danielem Craigem, a to je dobrý důvod Jamese Bonda si představit.

James Bond, agent 007 (s povolením zabíjet) se narodil v knihách Iana Fleminga, bývalého člena britských tajných služeb, za druhé světové války pobočníka šéfa tajné služby britského válečného námořnictva. Poprvé se Bond objevil v knize Casino Royale z roku 1953, celkem pak neohrožený agent vystupoval ve 14 Flemingových knihách. Po jeho smrti pak postavu Jamese Bonda oživili slavní spisovatelé své doby – Kingsley Amis, Raymond Benson či Charlie Higson.

Hraný James Bond se poprvé objevil v jedné z epizod televizního seriálu Climax! v roce 1954, ve filmu si Bond poprvé „zahrál“ v roce 1962 ve slavné bondovce Dr. No, kde si titulní roli zahrál Sean Connery a kde si roli jeho úhlavního nepřítele měl zahrát Jan Werich (nakonec nezahrál).

Sean Connery si postavu neodolatelného agenta zahrál celkem šestkrát, když jej mezi snímky Žiješ jenom dvakrát a Diamanty jsou věčné nahradil ve snímku V tajné službě Jejího Veličenstva George Lazenby.

Po Seanu Connerym dostal šanci zahrát si v úspěšné špionážní sérii Roger Moore – uspěl a jako Bond se na plátně objevil celkem sedmkrát. Dvakrát pak slavné „jsem Bond. James Bond“ říkal Timothy Dalton, čtyřikrát Pierce Brosnan. Aktuálně se v roli nejslavnějšího britského špiona všech dob objevuje charismatický Daniel Craig.

Postavu Jamese Bonda vymyslel Ian Fleming během dovolené, ve svém sídle, nesoucím jméno Zlaté oko (Golden Eye, později název jedné z bondovek) někdy na začátku roku 1952.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *