Tary. Youtuber a parkourista, co jede na maximum

V roce 2017 jej časopis Forbes zařadil na 38. místo v žebříčku 77 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích. O čtyři roky později jej stejný časopis označil za nejvíce vydělávajícího youtubera a streamera české influencerské scény, když jeho příjmy překonaly hranici 15 milionů korun. V letech 2022 a 2023 skončil s výdělky přes 20 milionů druhý – na vrcholu žebříčku Forbesu jej vystřídal Filip Zima známý jako FIZYStyle. Tohle všechno je youtuber a parkourista s přezdívkou Tary?

Kdo je skutečný Tary? Tady je jeho životopis

Narodil se na Ukrajině 22. listopadu 1992, jeho celé jméno je Taras Anatolijovič Povoroznyk. Právě křestní jméno se stalo základem jeho přezdívky Tary. Do Česka Tary přišel v roce 2001 – tehdy určitě ani on sám netušil, jak velkou kariéru v nové zemi udělá. Velká je skutečně, Tary je například prvním youtuberem v tuzemsku, který překonal na streamovací službě YouTube hranici jedné miliardy shlédnutí.

Mimořádný je i počet odběratelů, kteří jeho tvorbu na stejné službě sledují – na YouTube má téměř 1,2 milionů fanoušků. S nadsázkou se tak dá říct, že Taryho sleduje „celá Praha“. Mimochodem, další „Praha“ sleduje Taryho na TikToku. Svůj YouTube kanál přitom spustil v roce 2009.

Na začátku své influencerské kariéry se Taras Povoroznyk alias Tary specializoval na tvorbu videí o parkouru, postupně se začal zaměřovat i na propagaci zdravého životního stylu a pohybu obecně. Parkour je pro Taryho významným zdrojem příjmů i mimo streaming a sociální sítě – pořáda parkour kempy (tzv. Tary Campy zaměřené především na děti a mládež) a workshopy, svůj merch prodává (a úspěšně) prostřednictvím e-shopu Enjoy the Movement, který má v nabídce stovky produktů nesoucích jeho jméno.

Mimochodem, lásku k parkouru probudil v Tarym podle jeho slov francouzský film Yamakasi: Sedm samurajů 21. století je producenta Luca Bessona o parkouru z roku 2001 – Tary jej viděl poprvé ve svých dvanácti letech. Sám se parkouru začal věnovat v roce 2008.

Kontroverzní Tary?

Taryho tvorba není přijímána vždy pozitivně, nevoli vzbudilo například video, ve kterém veřejně porušuje dopravní předpisy (proháněl se po silnicích rychlostí až 265 km/hod.). Velké rozpaky vzbudilo i video, ve kterém Tary na dotaz fanouška, proč je jeho oblečení tak drahé, odpověděl: Já nemám drahý oblečení, jen ty máš málo peněz.

Osobní život? Tary je ženatý, s manželkou, kterou je Stanislava Mychajlo Porovaznik, se brali v roce 2019. Manželé vychovávají dceru Arianu.