Boris Johnson. Současný britský premiér

Boris Johnson. Milovník cyklistiky, úspěšný novinář, starosta Londýna a od roku 2019 ministerský předseda Velké Británie. Jeho životopis je barvitý, jeho kariéra bohatá na úspěchy i kontroverzní rozhodnutí. Dotáhl do konce brexit, provedl Británii pandemií nemoci covid-19 a po ruské invazi na Ukrajinu se zasadil o přísné sankce proti Putinovu režimu.

Životopis Borise Johnsona? Královští předci i otomanský ministr

Narodil se 19. června roku 1964 v New Yorku anglickým rodičům jako Alexander Boris de Pfeffel Johnson. Johnsonův otec v té době nastoupil ke studiu ekonomie na Kolumbijské univerzitě. V New Yorku rodina dlouho nevydržela, načas se přestěhovala zpět na ostrovy, aby se pak opět vydala za oceán – otec Borise Johnsona pracoval pro Světovou banku, později i pro Evropskou komisi, působil také jako poslanec za konzervativní stranu.

Zajímavostí je Johnsonův původ. Mezi jeho předky po otci najdete například krále Fridricha I. Württemberského či britského krále Jiřího II. Jeden z pradědečků Borise Johnsona (Ali Kemal) byl tureckého původu a působil jako ministr v jedné z posledních vlád Otomanské říše. Původ hodný ministerského předsedy Spojeného království, co říkáte?

Podle své sestry chtěl být Boris Johnson už jako dítě „králem světa“. Postupně vystřídal několik prestižních internátních škol, včetně té v Etonu, naučil se několik jazyků, mimo jiné latinu a starořečtinu. Po studiích odešel Johnson na rok do Austrálie, kde vyučoval angličtinu a latinu. Po návratu získal stipendium na Oxfordu.

Studia zdárně dokončil, na Oxfordu si našel i partnerku – aristokratka Allegra Mostyn-Owen se pak v roce 1987 stala jeho manželkou.

Boris Johnson jako novinář? Z prvního místa ho vyhodili

Ano, práce pro The Times, kde ještě stále v roce 1987 nastoupil jako stážista, se nevyvedla úplně podle jeho představ. Při zpracovávání jednoho z témat citoval historika (a svého kmotra) Colina Lucasa… ten ovšem citovaná slova nikdy neřekl.

Další novinářskou štací Borise Johnsona byl Daily Telegraph. Ten jej dokonce vyslal jako zpravodaje do Bruselu, odkud psal články kritické k Evropské unii. V roce 1994 se vrátil na ostrovy a stal se politickým komentátorem Telegraphu.  V roce 1999 Boris Johnson dostal nabídku, aby se stal šéfredaktorem časopisu The Spectator. Neváhal ani okamžik, na prestižním postu vydržel až do roku 2005.

V politice je Boris Johnson přesvědčený euroskeptik

To už byl čtyři roky poslancem Dolní sněmovny za obvod Henley v hrabství Oxfordshire. Jako poslanec byl Johnson nevýrazný, na politické výsluní se dostal až v roce 2008, kdy úspěšně kandidoval na londýnského starostu. V čele hlavního města Spojeného království vydržel osm let (dvě volební období).

Z významného postu v politice komunální poté Johnson zamířil do významného postu v politice mezinárodní – v letech 2016-18 působil jako britský ministr zahraničí. A to ministr zahraničí s výraznými euroskeptickými sklony. Ty mohl začít naplňovat v roce 2019, kdy v čele Konzervativní strany a posléze i na premiérské pozici vystřídal Theresu Mayovou.

Odtud byl už jen krok k vyhlášení referenda o vystoupení Spojeného království z Evropské unie a brexitu.

Boris Johnson je potřetí ženatý a má celkem šest dětí.