Tip na knihu: Dcera kostí a dýmu. Young adults série z Prahy

[adsenseyu1]

Série pro takzvané mladé dospělé čtenáře a čtenářky (young adults) jsou posledních několik let jedním z neúspěšnějších a nejprodávanějších literárních produktů, v oblibě si nezadají ani se severskou detektivkou, která je ale určena jiné cílové skupině. V Česku patrně vše nastartovala série Škola noci, kterou vydává Knižní klub, pak přišlo Twilight Stephenie Meyerové, Upíří deníky L. J. Smith, momentálně jsou tahounem žánru dystopické Hunger Games.

Laini Taylor vypráví příběh střetu anděla a ďábla. V Praze

Laini Taylor (na fotografiích na první pohled zaujme svými jasně fialovými vlasy a tvrdí o sobě, že je „spisovatelkou-umělcem-snílkem-nerdem-člověkem“) vydává v nakladatelství Knižní klub novinku Dcera kostí a dýmu, první díl předpokládané třídílné série. Osobně mě young adults literatura moc nezajímá, přiznám se, mám už svůj věk a v upírském žánru jsem uvízl kdesi u Stokerova Draculy a vrcholem dystopie je pro mě Den Trifidů (smajlík). Dcera kostí a dýmu je ale sérií, kterou možná zkusím. Zajímá mě, jak věrně americká autorka vykreslila místa, kde se její příběh odehrává. Odehrává se totiž – v Praze.

Dcera kostí dýmu. Praha, modré vlasy a zuby. Hodně zubů

Hlavní hrdinkou Dcery kostí a dýmu je sedmnáctiletá Karou, záhadná a neobyčejná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Nepřehlédnete ji, má azurově modré vlasy. Karou ráda kreslí, její skicák se plní Chimérami. A ty jsou také jedním z ústředních bodů příběhů. A taky zuby. Ty jsou platidlem v prazvláštním obchodě, který Chiméry v Praze vlastní. Karou cestuje po světě, aby zuby vykupovala. Pak se jí jednou v marockém Marakkéši, při předávce zubů, do cesty postaví Akiva. Anděl? Ďábel? To nechám už na čtenářkách. Jen naznačím, že Karou vychovali Chiméry a Akiva je bojovník, který má za úkol – Chiméry zabíjet…

Oficiální anotace knihy: Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji její pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne.

Nejsem v oboru young adults románů natolik sběhlý, abych by s to hodnotit děj, abych mohl říct, jestli je romantiky hodně nebo málo nebo jestli jsou postavy příliš ploché nebo naopak „přeplastičtělé“, jako tip na zajímavý pohled na Českou republiku (Prahu především) očima mladé americké autorky YA žánru ale Dcery dýmu a kostí určitě doporučím.

Ještě několik faktů:

– práva na vydání prodána do 30 zemí
– Amazon Top 10 za rok 2011
– Amazon #1 Teen Book 2011

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *