Petr Hlubuček. V korupční kauze DPP nejvýše postavený politik

Obec se nedá řídit jako firma. Těmito slovy se Petr Hlubuček, jeden z vrcholných politiků STAN (a nejspíše neúmyslně) vymezil proti politice Andreje Babiše, který naopak tuto myšlenku zastával. To se psal rok 2019.

Dnes už je jasné, že svoje slova Petr Hlubuček nemyslel úplně vážně – v červnu 2022 se totiž stal nejvýše postaveným představitelem politického establishmentu, který uvízl v korupčí kauze jménem Dozimetr. Náměstkovi pražského primátora s přezdívkou Slepičák hrozí až 10 let pobytu za mřížemi. To je víc, než kolik si musel odsedět například David Rath, bývalý středočeský hejtman za ČSSD.

Životopis Petra Hlubučka? Narodil se v rodině statkářů

Petr Hlubuček pochází z Podkrkonoší, narodil se 22. dubna 1974 ve Vrchlabí do bývalé statkářské rodiny. S dospíváním se u něj projevily rodinné geny. Po střední zemědělské škole v Brandýse nad Labem vystudoval obor provoz a ekonomika na pražské České zemědělské univerzitě. Studia zakončil v roce 1997, pak začal podnikat a pracovat v cestovním ruchu.

Do aktivní politiky vstoupil Petr Hlubuček v roce 2010, kdy za sdružení nezávislých kanditátů kandidoval do zastupitelstva v Praze-Lysolajích. Z druhého místa uspěl, nakonec se stal i starostou této městské části. Hvězdná kariéra komunálního politika byla odstartována.

Svůj post Petr Hlubuček obhájil i v dalších volbách, tenkokrát už jako nezávislý v barvách Starostů a nezávislých (STAN). Členem strany se stal v roce 2016.

V roce 2018 udělal Petr Hlubuček ve své politické kariéře velký krok vpřed – dostal se do zastupitelstva hlavního města a stal se náměstkem primátora Zdeňka Hřiba pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti. 

Pád Petra Hlubučka přišel v červnu 2022

Na svých postech v Lysolajích i na magistrátu vykonal Petr Hlubuček mnoho záslužného, do historie se ale nejspíše nejvýrazněji zapíše svým angažmá v korupční kauze Dozimetr spojené s pražským dopravním podnikem. V něm působil jako člen dozorčí rady, a to už od roku 2014.

Jeho činnost v dopravním podniku se stala v roce 2022 předmětem vyšetřování, společně s podnikateli Michalem Redlem a Pavlem Kosem měl být hlavou skupiny, která manipulovala veřejné zakázky. Ve skupině, která fungovala od roku 2018 a podle dosavadního vyšetřování zmanipulovala minimálně tři velké zakázky, měl Hlubuček přezdívku Slepičák podle jeho záliby v chovu slepic.

V červnu 2022 pak Petr Hlubuček v dozorčí radě DPP i ve svých dalších (politických) funkcích skončil. Z některých byl odvolán (starosta v Lysolajích), na jiné rezignoval sám (náměstek primátora Hřiba), poté, co mu vedoucí představitelé STAN pozastavili členství ve straně a vyzvali k rezignaci na veřejné funkce.

Osobní život Petra Hlubučka? Jeho životním partnerem je Jiří Karvánek, k jeho zálibám patří cestování a chovatelství.