Tomáš Linka. Legenda české country scény

Znají ho i ti, kdo říkají, že o něm nikdy neslyšeli, protože country neposlouchají. Právě on totiž s Michalem Tučným nazpíval písničku Lojza a Líza – a tu slyšel snad každý. Tomáš Linka se ale proslavil i jinak. Na country scéně je činný půl století, hrál s Fešáky a Greenhorns, je autorem dnes již zlidovělých hitů, zpěvákem a skvělým hráčem na foukací harmoniku.

Životopis Tomáše Linky? Na foukací harmoniku hraje od 10 let, na countryových pódiích vystupuje od roku 1969

Tomáš Linka se narodil 6. února 1946 v Praze, kde jeho dědeček Alois Linka vlastnil ve své době jedno z nejproslulejších lahůdkářství v Havlíčkově 13 nedaleko Masarykova nádraží. Muzice se věnuje prakticky celý život – už ve svých 10 letech začal hrát na foukací harmoniku, to ale nebyl jediný hudební nástroj, se kterým si začal. Další byla basová kytara – na tu začal v sedmnácti hrát v bigbeatové kapele Merkur.

V roce 1968 Tomáš Linka spojil svoji další hudební kariéru se stylem country, když se stal hráčem na foukací harmoniku v nově založené skupině White Stars. Tu založil banjista Marko Čermák, jejími další členy byli i Mirek Hoffmann a nějaký čas i Ivan Mládek.

V roce 1970 Tomáš Linka s Mirkem Hoffmannem White Stars opustili, oba se pak na další čtyři roky stali oporami v té době už velmi známé skupiny Greenhorns. V roce 1974 se Tomáš Linka rozhodl k další změně – společně s Michalem Tučným a Petrem Novotným přešli do skupiny Fešáci.

S Fešáky vystupoval Tomáš Linka celé jedno desetiletí. Odešel v roce 1983, kdy založil vlastní kapelu Kanafas. Ta ale posluchače příliš nezaujala, v roce 1986 se Linka vrátil ke Greenhorns… a nakonec v roce 1993 k Fešákům. S Fešáky Tomáš Linka vystupuje dodnes, dá se říci, že je jejich nejvýraznější tváří i hlasem. Dodnes také vystupuje s vlastní skupinou Přímá linka.

Tomáš Linka vydal dvě samostatná alba, na dalších 50 albech se jako hráč na foukací harmoniku podílel. Foukací harmonika je jeho osudem – dokonce je autorem vlastní školy na foukací harmoniku.

Jméno Linka nosí i další slavný hudebník – jazzman Rudy Linka. Co mají společného?

Tomáš Linka žije s manželkou nedaleko Prahy, předtím žil a pracoval čtyři desítky let v jihočeských Hošticích. Ano, těch Hošticích, které svou filmovou trilogií proslavil režisér Zdeněk Troška. Tomáš Linka má dvě dcery a čtyři vnoučata.

Mimochodem, věděli, jste že další věhlasný nositel příjmení Linka, česko-americký jazzový kytarista Rudy Linka, je Tomášovým bratrancem? Bylo by zajímavé, vidět ty dva někdy spolu na pódiu, co říkáte?