Tomáš Mikolov. Architekt umělé inteligence

Tomáš Mikolov se narodil 8. října 1982 v Šumperku a je v odborných kruzích považovaný za jednoho z nejvýznamnějších českých vědců v oblasti umělé inteligence. Své specializaci šel prakticky od dětství – už od osmi let programoval. Po střední škole pak vystudoval Fakultu informačních technologií Vysokého učení technického v Brně kde získal titul PhD za práci na rekurentních neuronových sítích pro modelování jazyka.

Kariérní životopis Tomáše Mikolova? Pracoval do Google, Facebook, v Česku vede vlastní tým

Výzkumná (a úspěšná) práce otevřela Tomáši Mikolovi dveře do světa velkých technologických firem jako Google, Microsoft a Facebook. V jejich týmech pracoval na rozvoji algoritmů pro zpracování přirozeného jazyka, včetně slavného projektu word2vec společnosti Google. I díky jemu začaly překladače pracovat výrazně rychleji a přesněji.

Tomáš Mikolov hrál důležitou roli v prestižních týmech jako Google Brain a Facebook AI Research, kde se zaměřoval na vývoj inteligentních algoritmů pro přirozenou komunikaci mezi člověkem a strojem. V roce 2019 byl pak oceněn cenou Neuron za Významný objev v oblasti computer science díky jeho průlomům v zpracování přirozeného jazyka​.

V roce 2020 se Tomáš Mikolov vrátil do České republiky, aby pokračoval ve své práci ve vlastním týmu na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze. Zde se nyní věnuje vedení výzkumné skupiny zaměřené na rozvoj silné umělé inteligence. Mikolovovo hlavní výzkumné zaměření zahrnuje komplexní systémy, které by mohly přispět k dalšímu rozvoji v oblasti AI​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *