Agatha Christie. Královna detektivky

Agatha Christie, celým jménem Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová (rodným příjmením Millerová), anglická spisovatelka, autorka detektivních příběhů a po Williamu Shakespearovi druhá nejprodávanější spisovatelka všech dob (jen anglicky se prodaly více než dvě miliardy výtisků jejích knih, v dalších jazycích pak další miliarda), se narodila 15. září roku 1890 ve viktoriánské rodině v v Torquay ve Spojeném království.

Základní školní vzdělání získala Agatha doma (tehdy je soukromé vzdělávání ve střední třídě dobrým zvykem), domácí vzdělávání ukončuje jako šestnáctiletá, kdy odjíždí studovat do Paříže hudbu. Právě v Paříži se rozhoduje, zda svět získá v budoucnu skvělou autorku detektivek nebo průměrnou zpěvačku a klavíristku. Soudnost a vrozená ostýchavost jsou příčinou toho, že zvítězí možnost první.

V roce 1914, na Štědrý den, se Agatha vdává za důstojníka Archibalda Christie, kterého potkala o rok dříve, po vypuknutí první světové války pracuje jako dobrovolná zdravotní sestra a lékárnice v Ashfieldu, manžel mezitím působí na různých důstojnických postech mimo domov. Po skončení války se Archibald Christie dává na podnikání, Agatha zůstává v domácnosti s dcerou Rosalind, která se manželům narodila v roce 1919.

Jeden z nejznámějších okamžiků v životě Agathy Christie nastává v roce 1926. Manželská krize, umocněná úmrtím matky, způsobila, že budoucí nejslavnější autorka detektivek (ne nadarmo zní její přezdívka Královna detektivky) na několik dnů zmizí a je nezvěstná. Teprve po jedenácti dnech Agathu naleznou v hotelu Harrogate. Tato událost nikdy nebyla uspokojivě vysvětlena.

V roce 1928 je manželství Agathy a Archibalda Christie definitivně v troskách. Přichází rozvod. Se svým druhým manžele, kterým je o patnáct let mladší archeolog Max Mallowane,  se Christie potkává při cestě do slavné archeologické lokality poblíž mezopotámského města Ur.

V roce 1956 je Agatha Christie jmenována Komandérem britského Impéria (C.B.E), v roce 1971 pak královna Alžběta II. propůjčuje oblíbené autorce titul Dáma britského impéria.

Agatha Christie – oblíbené knihy, e-knihy, audioknihy (kompletní nabídku najdete zde)

Dílo Agathy Christie? Několik desítek detektivních románů, divadelní a rozhlasové hry, filmové adaptace. Nezapomenutelní hrdinové – Hercule Poirot, slečna Marplová patří k nejznámějším. První knihou, kterou Agatha Christie napsala ještě za první světové války a která byla vydána v roce 1921, je detektivka Záhada na zámku Styles, v níž se poprvé objevuje postava výstředního belgického detektiva, žijícího v Británii, Hercula Poirota.

Z dalších desítek detektivních románů Agathy Christie patří ke čtenářsky nejoblíbenějším Deset malých černoušků (1939), Vražda Rogera Ackroyda (1926), Vražda v Orient-expresu (1934), Vražda v Mezopotámii (1936), Smrt na Nilu (1937) či Není kouře bez ohýnku (1943).

Mnoho knih Agathy Christie zná čtenář i z filmového plátna a televizní obrazovky, v roli Hercule Poirota jsme mohli vidět i takové hvězdy světové kinematografie jako byl například Peter Ustinov. V nejnovější televizní verzi příběhů Hercula Poirota muže, který se snaží co nejvíce „zaměstnávat šedé buňky“ skvěle zahrál herec David Suchet.

Knihy královny detektivky Agathy Christie vydává v Česku nakladatelství Knižní klub, které aktuálně (duben 2012) vydalo v rámci projektu Knihománie soubor česky dosud nevydaných autorčiných povídek Dokud světlo nepohasne.

Agatha Christie zemřela ve svém domě  Wallingfordu 12. ledna 1976, pochována je v Cholsey.