Václav Postránecký. S tebou mě baví svět!

Jak jinak uvést legendu českého herectví, než názvem stejně legendární filmové komedie, ve které si zahrál jednu z hlavních rolí? Václava Postráneckého svět bavil. Byl nejen výtečným divadelním hercem. Skvěle to uměl na stříbrném plátně, cizí mu nikdy nebyla televize. Byl výborný dabér i pedagog na FAMU.

Životopis Václava Postráneckého? Před kamerou se objevil už jako pětiletý

Jeho cesta k herecké profesi ale tak přímá, jak by se mohla zdát, nebyla. Kluk z obchodnické rodiny (narodil se 8. září 1943 v Praze) byl sice už od dětství členem Dismanova rozhlasového dětského souboru a ve filmu si zahrál už jako pětiletý, když ztvárnil Smolíčka Pacholíčka za zády s Otomarem Korbelářem. Václav Postránecký a divadlo? Už jako čtrnáctiletý se stal členem souboru Divadla Československé armády.

Přes svoji slibně rozjetou kariéru se ale nejprve využil zámečníkem v Tesle Strašnice. V ročníku se s ním učil další později slavný herec – Václav Pucholt. Po vyučení si podal Václav Postránecký přihlášku na DAMU.

Neuspěl, později sám vzpomínal, že přípravě na zkoušky moc nedal. Nastoupil proto jako jevištní technik a herecký elév v libereckém Divadle F. X. Šaldy… a ke zkouškám na DAMU už se nikdy nevydal, byť mu po prvním neúspěchu člen přijímací komise Ota Sklenčka radil, aby přišel za rok.

Václav Postránecký se raději vydal na Moravu, kde na jevišti Slováckého divadle v Uherském Hradišti mezi roky 1960–62 ztvárnil nejednu roli. Další divadelní štace znamenala velký skok vzhůru – Václav Postránecký přešel do Státního divadla v Brně, kde strávil několik úspěšných sezón.

V roce 1969 Václav Postránecký přesídlil do Prahy, kde už herecky zůstal natrvalo. Nejdříve na scéně Městských divadel pražských, od roku 1979 pak působil v Národním divadle. Ve Zlaté kapličce si Václav Postránecký zahrál v mnoha legendárních představeních, za roli Podkolatova v Revizorovi N. V. Gogola obdržel v roce 1995 Cenu Thálie.

Divadelní Ceny Thálie poznal Václav Postránecký i z druhé strany – mezi roky 2005–2011 stál v čele Herecké asociace, která tyto ceny uděluje.

Herecký životopis Václava Postráneckého? Exceloval na divadle, ve filmu, v rozhlase i dabingu

Na svém kontě má na 170 filmů, nespočet televizních seriálů, prosadil se jako rozhlasový herec a dabér. Vzpomenete si, které zahraniční herecké hvězdy hovoří jeho ústy? Jen několik jmen – Dustin Hoffman, Paolo Villaggio (Maléry pana účetního), Tim Allen a mnozí další. V roce 2002 získal Václav Postránecká Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon.

Jednu z nejznámějších filmových rolí ztvárnil Václav Postránecký v rodinné komedii Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Snímek natočený v roce 1983 byl diváky v roce 1998 zvolen Českou komedií století. Další úspěšné filmy, ve kterých zazářil? Konto separato, Bobule, Černí baroni…

Václav Postránecký a televize? Zahrál si ve více než 40 seriálech. Cirkus Humberto, Byl jednou jeden dům, Zlá krev, Bylo nás pět, Doktoři z Počátků… to je jen několik z nich. Poslední hlavní roli v seriálu televize Prima Krejzovi už bohužel kvůli zhoršení zdravotního stavu nedotočil.

Osobní život Václava Postráneckého? S manželkou Helenou Postráneckou (tanečnice, 1947) vychovali dvě děti – syna a dceru.

Václav Postránecký zemřel ve věku 75 let 7. května 2019 v Praze. Příčinou úmrtí byla rakovina.