Oldřich Vlach. Mistr vedlejších rolí

Jsou herci, kteří diváka neupoutají, ani kdyby hráli jednu hlavní roli za druhou. A pak jsou herci, kteří se během kariéry objevují spíše v rolích menších až malých… a přitom si je zapamatujeme navždy. Mezi takové herce patří i Oldřich Vlach.

Pamatujete třeba jeho rostlináře Jaromíra ve filmu Jiří Menzela Vesničko má středisková, který měl oblibu strkat si vypálené sirky zpátky do krabičky?

Životopis Oldřicha Vlacha? Divadlo hrál ochotnicky už jako středoškolák, hlavní role ve filmu se mu vyhýbaly, exceloval v dabingu

Oldřich Vlach se narodil 3. července 1941 v Bezděkově u Klatov, obci s necelou tisícovkou obyvatel. K divadlu jej to táhlo už za středoškolských studií – jako student gymnázia často a rád ochotnicky hrál. Bylo tedy logické, že jeho další kroky směřovaly na DAMU. Napoprvé neuspěl a začal studovat nástavbové studium na stavební průmyslovce.

Druhý pokus na DAMU už Oldřich Vlach zvládl takříkajíc na jedničku. Byl přijat, úspěšně vystudoval a po absolutoriu nastoupil v roce 1966 do angažmá v Divadle na Zábradlí. Tady vydržel do roku 1991, kdy se stal členem souboru Divadla na Vinohradech. Divadelní kariéru zakončil v roce 2020, ve svých téměř osmdesáti letech.

Oldřich Vlach ve filmu a televizi? Dobře zapamatovatelné figury baví diváky dodnes

Na stříbrném plátně Oldřich Vlach debutoval ještě jako student DAMU ve snímku s proletářskou tematikou Bez svatozáře režiséra Ladislava Helgeho. V roce 1965 si Oldřich Vlach zahrál svoji první hlavní roli, kterých pak bylo už jen pomálu. Délka polibku devadesát – tak zní jméno filmu, pod který se jako režisér podepsal Antonín Moskalyk.

Za svoji kariéru si Oldřich Vlach zahrál v desítkách filmů, snad jen pár rolí, které jsou a jistě i nadále budou divácky nezapomenutelnými. Už zmíněný rostlinář Kunc z Vesničky mé střediskové, školník ve snímku Obecná škola, výrazněji se uvedl také ve filmech Na samotě u lesa, Cena medu či Smrt krásných srnců.

Jako televizní herec je Oldřich Vlach neméně úspěšný. Na obrazovce se poprvé objevil v pohádce pro pamětníky Tajemný hrad Yverdon (1970). Naposledy v seriálu Hvězdy nad hlavou (2020). A mezitím? Menší a vedlejším role si zahrál v desítkách seriálech všech žánrů. Starosta Brabenec v seriálu Zdivočelá země, kriminalisté v mnoha televizních detektivkách, seriály Hraběnky, Cukrárna nebo ze starších Zkoušky z dospělosti… to je skutečně jen pár z mnoha.

Jako výrazný typ se Oldřich Vlach uplatnil také v dabingu – v roce 2014 byl dokonce ověnčen Cenou Františka Filipovského.

Oldřich Vlach je ženatý, jeho manželkou je RNDr Jana Vlachová. Brali se v roce 1976, děti mít nemohli. Právě manželka stála při Oldřichu Vlachovi jako strážný anděl, když v roce 2020 v divadle dočasně ochrnul následkem zánětu v páteři.