Zdeněk Srstka. Vzpěrač a kaskadér s duší herce

Jen málokdo ze sportovců se zároveň prosadil ve světě filmu a televize jako on. Zdeněk Srstka, úspěšný vzpěrač a zápasník, byl v tomto ohledu výjimečný. A nejen v tomto ohledu. Byl také úspěšným moderátorem, jistě si vzpomenete na jeho roli průvodce v cyklu Chcete mě, kde představoval opuštěné psy a kočky.

Životopis Zdeňka Srstky? Okouzlení činkou, olympijské hry i „Hliník, který se odstěhoval do Humpolce“

Zdeněk Srstka se narodil 26. září 1935 v Praze v rodině, kde se v otcovské linii dědilo řeznické povolání. Řezníkem byli jeho dědeček i otec, pro řeznickou práci měl fyzické dispozice i Zdeněk. Jeho kroky se ale nakonec vydaly jinudy – vyučil se elektromechanikem v ČKD Stalingrad. Svoji podsaditou postavu a sveřepou povahu i tak ovšem využil na 100 % – od mládí se věnoval silovým sportům.

Nejdříve boxoval, prý proto, že byl tlustý a ve škole jej spolužáci bili, poté přidal zápas, největší úspěchy pak zažil jako vzpěrač. V roce 1955 ve vzpírání, ke kterému ho přivedl legendární vzpěrač Václav Pšenička, reprezentoval Československo na mistrovství světa v Mnichově.

O dva roky později na mistrovství Evropy vybojoval Zdeněk Srstka bronz výkonem 382,5 kg. Na olympijských hrách v Římě v roce 1960 skončil v trojboji na 9. místě ve střední těžké váze. V roce 2010 byl Srstka přijat do Síně slávy Českého svazu vzpírání.

Od vrcholového sportu (reprezentoval Československo ještě v řecko-římském zápase) přešel Zdeněk Srstka ke kariéře filmového kaskadéra, stál na počátku vzniku první kaskadérské skupiny na Barrandově.

Herecký životopis Zdeňka Srstky? I v malých rolích byl nepřehlédnutelný

Vůbec prvním filmem, ve kterém se Zdeněk Srstka objevil, byla slavná „koňská opera“ Limonádový Joe. Do rolí pistolníků režisér Oldřich Lipský obsadil kaskadéry, Srstka byl mezi nimi.

Od rolí pistolníků, rváčů a předabovaných postaviček se „zlým obličejem“ se pak Zdeněk Srstka postupně dostal k rolím větším. A to především komediálním. Jistě si pamatujete legendární repliku „Hliník se odstěhoval do Humpolce“ ve snímku Marečku, podejte mi pero. Nezapomenutelná je také jeho hláška „kachny, kachny“ z filmu Rozpuštěný a vypuštěný.

Zdeněk Srstka si zahrál v několika desítkách filmů a televizních seriálů. Namátkou jmenujme Kulový blesk, Adéla ještě nevečeřela nebo Parta hic.

V osmdesátých letech se Zdeněk Srstka dočkal i televizní slávy. Stačí říci Možná přijde i kouzelník a jistě si vzpomenete na jeho fenomenální „pěvecké duety“ s Jaruš, tedy Jaroslavou Hanušovou. Herecky se Zdeněk Srstka uvedl i mnoha seriálech. Sanitka, O zvířatech a lidech, Četnické humoresky… to je jen několik málo z nich.

Zdeněk Srstka byl úspěšný sportovec, kaskadér a herec, přesto si celý život držel i „normální“ občanské povolání. Celých 33 let pracoval jako správce vysokoškolských kolejí ČVUT. Osobní život? Zdeněk Srstka byl dvakrát ženatý. První manželství vydrželo poměrně krátce, narodil se z něj ale syn Jiří, který mezi roky 1993–2001 působil jako ředitel Národního divadla. Podruhé se oženil po několikaleté známosti v roce 2008.

Zdeněk Srstka zemřel 29. července roku 2019 v Praze. Bylo mu 83 let.