Věra Křesadlová. Herečka, zpěvačka, výtvarnice

Věra Křesadlová, bývalá manželka Miloše Formana se narodila 28. února 1944 v Praze. Na televizních obrazovkách jsme ji mohli vidět po delší pauze v roce 2005 ve filmu Do blba a v dále pak v Medvídkovi (kde hrála roli matky).

Po ukončení střední uměleckoprůmyslové školy se stala členkou divadla Semafor, kde působila jako herečka a zpěvačka  v letech 1963 – 1989. Její první hrou byla Zuzana není pro nikoho doma, kde zaskakovala za Milana Drobného, a za Hanu Hegerovou.

Později vystupovala také se Swing Bandem Ferdinanda Havlíka. Hry, ve kterých vystupovala, jmenujme například Jonáše a Dr. Matraceho, Zuzanu v lázni, Čarodějky, Vetešníka, Kytici nebo Fausta.

Za studií zpívala Věra Křesadlová s bigbeatovou kapelou, kde si ji všiml režisér Miloš Forman, zaujala ho natolik, že ji obsadil do svého připravovaného debutu KONKURS (1963). Její největší filmovou rolí byla Štěpa z Intimního osvětlení (1965), dále to byla postava Celbové v Menzelově povídce Zločin v dívčí škole (1965), studentka sochařství Zuzana v Papouškově Nejkrásnějším věku (1968) či milenka stranického funkcionáře v Jirešově adaptaci románu Milana Kundery Žert (1968). V 90. letech pracovala Věra Křesadlová jako správcová rezidence prezidenta republiky.

V menších rolích se Věra Křesadlová objevila ve filmech Akumulátor (1993) a Nejasná zpráva o konci světa (1997). V současné době se Věra Křesadlová věnuje spíše výrobě vitrážových lamp.

S Milošem Formanem má Věra Křesadlová dvojčata Petra a Matěje, již také úspěšné divadelníky.