Jaroslava Hanušová. Jaruš z Kouzelníka

Jen jsem si tak odskočila od plotny… Když pronesla před plným sálem táborského divadla tato slova, oblečena ve večerní róbě, obecenstvo propuklo v hlasitý smích. Kombinace Jiří Lábus, Oldřich Kaiser a Jaroslava Hanušová fungovala v pořadu Možná přijde i kouzelník spolehlivě. A když zazpívala se Zdeňkem Srstkou slavný duet Karla Gotta a Marcely Holanové Čau lásko? Bylo „vymalováno“.

To byla léta osmdesátá a devadesátá. Rok 2013 znamenal v životě herečky Jaroslavy Hanušové velký pád – neléčená cukrovka a nadměrná záliba v alkoholu a cigaretách ji na konci roku připravily postupně o obě nohy, které jí lékaři museli amputovat.

Kdo je Jaroslava Hanušová? Narodila se 25. února roku 1949 v Praze, na prknech, která znamenají svět, stála už jako malá – ve škole byla členkou literárně divadelního kroužku. Po maturitě ale před herectvím dostala přednost práva. Na vysoké škole vydržela tři roky, pak začala pracovat jako vychovatelka v mateřské škole.

K herectví ji znovu přivedl až kamarád Jiří Lábus, který ji někdy kolem roku 1980 přizval k natáčení legendárního zábavného pořadu Možná přijde i kouzelník, ve kterém pak společně excelovali ještě s Oldřichem Kaiserem, Jiřím Kornem, Jiřím Wimmerem či Zdeňkem Srstkou.

Po roce 1989 si Jaroslava Hanušová zahrála také v několika filmech, první filmovou roli získala v posledním dílů slavné hoštické série režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika (1991). Vůbec poprvé si ale zahrála ve filmu (televizním) v roce 1981, jmenoval se Velká sázka o malé pivo.

Ve stejném roce (1991) zaujala Jaroslava Hanušová výborně zahranou rolí sadistické vychovatelky ve filmu Requiem pro panenku. Následovalo několik menších rolí v poněkud nepovedených komediích (Kanárská spojka…), zatím naposledy si Jaroslava Hanušová zahrála ve filmech Tomáše Magnuska Bastardi 1 a Bastardi 2.

Jaroslava Hanušová a televize? Kromě již zmíněného Kouzelníka se objevila ve dvou známých seriálech, které natočil její exmanžel Jaroslav Hanuš ve spolupráci s Janem Míkou – pokud hádáte Život na zámku a Náměstíčko, hádáte správně.

Po rozvodu s Jaroslavem Hanušem, s nímž má dceru Kláru (1979, je divadelní herečkou), se Jaroslava Hanušová přestala objevovat na veřejnosti, na podzim 2013 jí lékaři amputovali nohu, když jí neléčená cukrovka ucpala stehenní tepnu. Na začátku prosince uspořádali pak Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček dražbu její boty (z amputované nohy), která vynesla přes 100 tisíc korun a zaplatila herečce, které žije z minimálního důchodu, invalidní vozík.

Těsně před Vánoci 2013 pak lékaři museli Jaroslavě Hanušové amputovat i druhou nohu. O tři roky později, 22. února 2016, pak slavná „Jaruš z kouzelníka“ zemřela.