Vitalij Kličko: Porazí právě on režim Viktora Janukovyče?

201 cm na výšku, 112 kilogramů živé váhy. Vitalij Kličko byl nepřehlédnutelný v boxerském ringu, nepřehlédnutelný je i na ukrajinské politické scéně, kde se zvolna dostává mezi nejvýznamnější osobnosti tamní opozice.

Narodil se 19. července roku 1971 v Bělovodsku v tehdejší Kyrgyzské SSR v rodině důstojníka sovětské armády, část dětství strávil i v Československu na základně sovětských vojsk v Mimomi, kde jeho otec v letech 1980-85 sloužil. Proslavil se jako boxer, je boxerským šampionem federace WBC, když titul šampiona zbývajících tří boxerských federací vlastní jeho bratr Vladimir Kličko.

Do politiky vstoupil Vitalij Kličko na začátku druhého desetiletí 21. století, je vůdcem Ukrajinské demokratické aliance za reformy (UDAR) a je považován za největšího soupeře Viktora Janukovyče v prezidentských volbách, které se budou na Ukrajině konat v roce 2015.

V současné krizi (leden 2014) na Ukrajině je Vitalij Kličko příznivcem umírněných řešení a snaží se působit jako prostředník mezi opozičními demonstranty a vládnoucím elitami kolem prezidenta Janukovyče.