Viktor Janukovyč. Bývalý ukrajinský prezident

Proti jeho způsobu vládnutí se strhly největší protesty, jaké Kyjev a celá Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zažívá.

Viktor Janukovyč, vícenásobný ukrajinský premiér a bývalý prezident, který se do úřadu dostal v údajně zmanipulovaných volbách v roce 2010, tlaku opozice, demonstrující v ulicích, čelí silou. Policie střílí ostrými, v ulicích jsou první mrtví.

Kdo je Viktor Janukovyč? Narodil se 9. července roku 1950 v Jenakijeve v Doněcké oblasti, jako dvouletý přišel o matku. Když pak záhy zemřel i otec, vyrůstal u babičky. V mládí měl problémy se zákonem, jako sedmnáctiletý byl  odsouzen na tři roky vězení za krádeže (a brzy propuštěn na základě amnestie), v roce 1970 putoval do vězení opět – za těžké ublížení na zdraví.

Tentokrát žádná amnestie nepomohla – dva roky si Viktor Janukovyč odseděl. Po propuštění Janukovyč pracoval jako elektrikář, v roce 1980 pak absolvoval s titulem inženýra Doněcký polytechnický institut.

V ukrajinské politice se Viktor Janukovyč pohybuje od doby rozpadu Sovětského svazu, v letech 1996-2001 působil jako gubernátor Doněcké oblasti. V roce 2003 se pak stal předsedou Strany regionů a stal se jejím kandidátem na prezidenta, voleného v roce 2004.

V prezidentských volbách byl úspěšný, po protestech, že došlo v manipulaci s výsledky (tzv. Oranžová revoluce), byly výsledky zrušeny a vítězem opakovaných voleb se stal prozápadní Viktor Juščenko.

V prezidentských volbách 2010 Viktor Janukovyč zvítězil opět, když druhá skončila tehdejší premiérka Julia Tymošenková. V úřadu je Viktor Janukovyč vnímám jako výrazně proruský prezident, jeho odmítnutí podepsat dohodu o spolupráci mezi EU a Ukrajinou, která měla nakonec postupně vyústit k připojení Ukrajiny k Unii, pak stojí za současným stavem, při kterém v ulicích Kyjeva umírají lidé.