Vita Smachelyuk. Za Oběť nominace na Českého lva

Svobodná matka Irina je původem Ukrajinka a žije se čtrnáctiletým synem na českém maloměstě. Když musí na čas odjet do rodné země, syna v Česku někdo zmlátí. Musí být v nemocnici uveden do umělého spánku, aby mohl podstoupit těžkou operaci. Kdo je pachatelem brutálního útoku?

To je základní kostra příběhu, který vypráví film Michala Blaška Oběť, za který ukrajinská herečka Vita Smachelyuk získala nominaci na Nejlepší herečku v hlavní roli v anketě Český lev za rok 2022.

Životopis Vity Smachelyuk? Chtěla být tanečnicí, jako herečka sahá po Českém lvu

Viktorie Anatoljevna Smachelyuk, v Česku debutují herečka, se narodila 5. června roku 1981 v Tulčinu v oblasti Vinnitsa na Ukrajině. V dětství spíše než o kariéře herečky snila o dráze profesionální tanečnice.

Na přání rodičů začala studovat ekonomii, ve druhém ročníku se ale rozhodla pro herectví – je absolventkou Kyjevské národní univerzitu divadla, filmu a televize. Herectví sama dnes i vyučuje na umělecké škole Open Art Studio School of Arts.

Vita Smachelyuk se členkou souboru divadla Atelier-16, kde má za sebou řadu rolí. V roce 2006 získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon na Mezinárodním festivalu Dobré divadlo.

Vita Smachelyuk na filmovém plátně a v televizi? Debutovala v roce 2002 v romantickém seriálu Pod střechami velkoměsta, za svoji dvacetiletou kariéru se objevila v mnoha ukrajinských filmech a seriálech. Dodejme také, že je moderátorkou ukrajinské verze soutěže Pevnost Boyard. V českém filmu se objevila poprvé a hned má šanci dosáhnout na Českého lva za Nejlepší ženský výkon v hlavní roli za rok 2022.