Výročí dne – 1. červen: Mezinárodní den dětí. Jak jej oslavíte?

1. červen už tradičně patří dětem. Slaví se Mezinárodní den dětí, který má upozornit světovou veřejnost na to, že děti mají stejně jako dospělí právo na plnohodnotný život. Ve společnosti, kde není válka a nepokoje, ale kde se naopak mohou vzdělávat a růst s výhledem na uplatnění v dospělosti.

Proč se slaví Mezinárodní den dětí?

A proč se slaví právě 1. června? Oslavu Mezinárodního dne dětí navrhlo v roce 1949 několik organizací – zasedání Mezinárodní demokratická federace žen v Berlíně, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Poprvé se pak svátek dětí slavil 1. června roku 1950, hned v prvním roce ve více než padesáti zemích světa.

Definitivně byl Mezinárodní den s pevným datem 1. června vyhlášen na Světové konferenci o blahu dětí v srpnu 1952 v Ženevě, kde byla zároveň schválena Ženevská deklarace na ochranu práv dětí. Mezinárodní den dětí (Svátek dětí) se stal velmi populárním po celém světě, dnes jej slaví ve 145 zemích světa. Na všech kontinentech, ve všech politických zřízeních, bez rozdílu náboženského vyznání či barvy kůže.

Mezinárodní den dětí je věnován dětem celého světa. I v České republice je velmi oblíbený. Oslavy probíhají ve školách, pořádají se různé sportovní a společenské akce, lampionové průvody, ohňostroje. Obchodníci se předhánějí, kdo z nich dá větší slevu na dětský sortiment – především prodejci hraček mají ve dnech kolem 1. června napilno.

Přemýšlíte, jak Mezinárodní den dětí se svými ratolestmi oslavit? Knížka je dárek, který má tradici

Přečíst si přitom knížku můžou i ti, kdo vlastně číst ještě neumějí – batolata. Pro ně vycházejí klasická leporela, knížky do vany, knížky, se kterými poznají zvuky a tvary. Předškolákům udělají radost první encyklopedie, se kterými se naučí poznávat zvířata a rostliny.

Školáci a teenageři? Tady je výběr obrovský – dívčí literatura, fantasy, Harry Potter, pohádky české i světové… a jestli je nestihnete ke Dni dětí, pořiďte knihu za vysvědčení. Darovaná kniha, to je totiž dárek na celý život. Kterou vyberete vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *