Výročí dne – 10. únor 2008. Zemřel Roy Scheider z Čelistí

Dvakrát byl nominovaný na Oscara, nezískal jej ani jednou.  Roy Schneider, americký filmový a televizní herec, který se proslavil především rolí neohroženého policisty, jenž se pouští do boje s lidožravým žralokem ve slavném snímku Čelisti Stevena Spielberga, zemřel před pěti lety – 10. února roku 2008. Příčinou úmrtí byla rakovina kostní dřeně.

Roy Scheider se narodil 10. listopadu roku 1932 v New Yersey ve Spojených státech, herectví se začal věnovat už na střední škole. Na divadle debutoval v roce 1961 (Romeo a Julie Williama Shakespeara), ve filmu se poprvé objevil o tři roky později v hororovém snímku The Curse of the Living Corpse.

V roce 1971 se Roy Scheider poprvé dostal téměř na vrchol, když byl nominován na Oscara za výkon ve vedlejší roli ve filmové detektivce Francouzská spojka, kde si zahrál po boku stejně excelentního Gene Hackmana. Podruhé byl pak Roy Scheider nominován na Oscara v roce 1979 za hlavní roli ve filmu All That Jazz.

Filmového Oscara nezískal, do paměti filmových fanoušků se zapsal nesmazatelně. Jako policista ve filmu Stevena Spielberga Čelisti z roku 1975, který se stal prvním filmem americké kinematografie, který vydělal (na území USA) více než 100 milionů dolarů.

Věta „Budete potřebovat větší loď“, kterou Scheider ve filmu pronesl, je podle Amerického filmového institutu 35 nejslavnější filmovou hláškou vůbec.

V devadesátých letech se Roy Scheider objevoval spíše než ve filmu v televizi. Osobní život? První manželka Roye Scheidera byla Cynthia Bebout Scheider, po její smrti v roce 1989 se oženil s Brendou  Siemer.