Zemřel Břetislav Pojar, otec medvědů od Kolína

Břetislav Pojar. Jeho jméno je ponejvíce spojeno s animovaným seriálem Pojďte pane, budeme si hrát (a jeho filmovou verzí Potkali se u Kolína), kde se setkalo jeho mistrovství s mistrovstvím Rudolfa Deyla ml (namluvil prvních šest dílů seriálu) a později Františka Filipovského (namluvil dalších pět).

Příběhy dvou plyšových medvědů, kteří zažívají uvěřitelná i neuvěřitelná dobrodružství nedaleko Kolína, se na televizních obrazovkách poprvé objevila v polovině šedesátých let, divácké oblibě se těší dodnes.

Životopis Břetislava Pojara? Začínal u Jiřího Trnky, kterému se brzy vyrovnal

Břetislav Pojar se narodil 7. října roku 1923 v jihočeské Sušici, jako animátor začínal u věhlasného Jiřího Trnky, stál u zrodu slavného studia Bratři v triku, čtyři desítky let pracoval jako režisér Studia Jiřího Trnky. V roce 1990 spoluzakládal na pražské FAMU Katedru animované tvorby (společně s profesorem Jiřím Kubíčkem), kde také do posledních dnů přednášel.

Břetislav Pojar, to nejsou pouze „medvědi od Kolína“. Debutoval v roce 1951 snímkem Perníková chaloupka, v roce 1959 pak vytvořil snímek Lev a písnička, snímek, za který získal Velkou cenu na festivalu v Annecy v roce 1960. Nebyla to jediná cena, kterou Břetislav Pojar za svoji tvorbu obdržel – získal také Zlatého medvěda v Berlíně či Zlatou palmu v Cannes. Na filmovém festivalu ve Zlíně získal cenu za celoživotní přínos filmové tvorbě pro děti a mládež, v roce 2007 pak z rukou herečky Renée Zellwegerové (např. Deník Bridget Jonesové) převzal na filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

V roce 2008 byl Břetislav Pojar oceněn také jedním z nejvyšších státních vyznamenání, když z rukou prezidenta Václava Klause převzal medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Mezi poslední díla Břetislava Pojara patří pohádky z cyklu Fimfárum 2 a Autopohádky. V pátek 12. října 2012, krátce po svých devětaosmdesátých narozeninách, Břetislav Pojar nečekaně zemřel. Odešla v něm jedna z největších postav českého animovaného filmu.