Zemřel Bronislav Poloczek, herec s duší.

Ve věku nedožitých 73 let zemřel dnes v Praze známý divadelní, filmový a televizní herec Bronislav Poloczek.

Bronislav Poloczek byl hercem menších rolí, ve filmu i v televizi, jeho fyziognomie ho často předurčovala do rolí mužů se zdánlivě jednoduchým uvažováním – mnozí si určitě vzpomenou na kotelníka Babulu, kterého Poloczek ztváril v seriálu televize Nova Hospoda.

Bronislav Poloczek ale jako herec do jedné škatulky nepatřil. Od padesátých let byl členem polského souboru Těšínského divadla, na jevištích českých divadel se pohyboval nejprve jako kulisák. V roce 1961 Bronislav Poloczek absolvoval herecká studia na brněnské JAMU. Divadelní kariéra Bronislava Poloczka zahrnuje několik scén – začínal v Uherském Hradišti, Mladé Boleslavi a Pardubicích, později pak jeho výrazný talent nalezl uplatnění v libereckém souboru Ypsilon.

S Ypsilonkou se Poloczek dostal i do centra českého divadelního světa – do Prahy, v roce 1988 se stal členem souboru Národního divadla.

Jak na prknech, která znamenají svět, tak na filmovém plátně a v televizi, ztvárnil Bronislav Poloczek desítky rolí. Mohli jsme jej vidět mimo jiné jako Tartuffa, Dantona v Dantonově smrti, Falstaffa Williama Shakespeara a dalších. Za roli Josefa ve hře Josef a Marie byl Bronislav Poloczek nominován na cenu Thálie za rok 2006.

Filmografioe Bronislava Poloczka čítá více než 80 snímků. Často hrál policisty a příslušníky armády, jedna z jeho nejslavnějších armádních rolí je ta ve filmové adaptaci románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni. Z dalších filmů, v nichž Bronislav Poloczek hrál, jmenujme například Já nejsem já, Discopříběh 2, Rebelové. Na začátku jsme zmínili televizní seriál Hospoda. Kromě Hospody se Bronislav Poloczek objevil v dalších populárních seriálech – jen namátkou, viděli jsme jej v seriálu Arabela se vrací, Létající Čestmír, Život na zámku.

Poslední filmovou roli ztvárnil v pohádce Václava Vorlíčka Saxána a Lexikon kouzel.